“Dilbar shaxs”, go‘zal shoir, haqqoniy tarixnavis, mohir sarkarda va buyuk hukmdor Zahiriddin Muhammad Bobur haqida ko‘p va xo‘p yozilgan. Mana besh asrdan ortiq davr o‘tibdiki, bu ulug‘ zotni anglash, ijodini oʻqish va idrok etish borasidagi izlanishlar to‘xtamaydi. Zukko muxlis hamisha shunday savol qarshisida lol: “Kim o‘zi – Bobur?” Yuqorida sanaganimiz sifatlari uncha-muncha keng yoyilgan umumiy ta’riflar, xolos. She’riyati, voqeoti, xasbi holi va ilmiy-badiiy risolalari mohiyatini anglashga chog‘langan muhiblari tildan-tilga ko‘chib yurgan odatiy ta’riflaridan sira qoniqmasliklari aniq. Haqrosti ham shu, hazrat Navoiyni anglash ne qadar mushkul va farahbaxsh bo‘lsa, Bobur Mirzoni ham idrok etish, undan kam mashg‘ulot va mehnat-mashaqqat, halovat emas.
Zahiriddin Muhammad Bobur armonu afsuslar diyorining fuqarosi
bo‘lganidek, o‘z millatdoshlari va vatandoshlarining ham ohi, armoni...
Gapning indallosi, royishi shuki, Italiyadek mahobatli ko‘hna tamaddun mamlakatida Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludi nishonlangan sanada “Boburnoma” asari italyan tilida yuqori matbaa sifatida ko‘p nusxada nashr etibdi. Kitobga O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev so‘zboshi yozgan. Italiyaning taniqli olim va adibi Franko Kardinining “Boburnoma” asari taassurotlarida yozgan nihoyatda samimiy badia-essesi kitobga kirish so‘z sifatida kiritilgan. Yana bir ahamiyatli jihat – kitob Boburiylar davriga tegishli deb topilgan 96 ta badiiy miniatyura suratlar bilan bezatilgan.
Shu o‘rinda mamlakatimiz rahnamosining quyidagi fikri xorijiy nashrining oldiga qo‘yilgan vazifa-maqsadlarni amalga oshirishda o‘ziga xos dasturiy yo‘llanma bo‘lganini qayd etish joiz:
“Ishonamanki, uch ming yillik tariximizdan munosib o‘rin egallagan mumtoz shoir, qomusiy olim bo‘lgan ulug‘ ajdodimizning bebaho merosi bilan tanishish Italiyaning ilmiy va madaniy jamoatchiligi uchun o‘zbek xalqining ma’naviy olamidan, bizning tomirimizda qanday buyuk zotlarning qoni oqayotgani va bugungi kunda mamlakatimizda Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lida amalga oshirilayotgan ijobiy o‘zgarishlardan yaqindan xabardor bo‘lish imkonini beradi”.
“Boburnoma”ni Italyan tiliga ko‘chirgan tarjimon Federika Pastore ayni nashrni sharhlab asarni “islom tamadduniga xos avtobiografik asarning ilk rostgo‘y namunasi” deb baholagan. Balki shu sifat sababmikan, kitob
nashriga doir barcha yumushlar ijrochilari o‘z vazifalariga o‘ta mas’uliyat va samimiy niyat bilan yondashganlar. Ya’ni “Boburnoma”, avvalo, o‘zbek xalqining tarixi, tabiati, turmushi va boshqa xos xususiyatlarini dunyoga namoyon etib, Ovrupo-yu Osiyo va boshqa qit’alarni yurtimizga yaqinlashtirayotgan, tili, dini, dunyoqarashi turli xil bo‘lgan insonlarni O‘zbekistonning do‘sti-habibiga aylantirayotgan asar sifatida barcha ziyoli insonlarning qalbu tafakkuridan joy olmog‘i tilagidir. Bu maqsad, ayniqsa, kirish so‘z muallifi Franko Kardini fikrlaridan yaqqol anglashiladi. Ochig‘i, jadid bobolarimiz kechmishlarini o‘rganib, istibdod, mustamlakachilik haqida nazariy va amaliy yo‘sindagi ne-ne maqola-yu risolalarni, arxiv manbalari, yodnoma xotiralarini o‘qib, o‘z mustabid ajdodlari uchun Franko Kardinidek bu qadar xijolatlik ahvolga tushgan va buni shu qadar fahmu fasohat bilan o‘ta samimiy, oshkora ifoda etgan o‘zga bir muallif-musannifni eslay olmadim. Na Afrika, na Osiyoni, jumladan Markaziy Osiyoni bosqin bilan ishg‘ol etib, boyligini talagan, odamlarini qul qilib ezgan va sotgan, vahshi-yu madaniy shaklda mustamlaka o‘lkalarini g‘orat etgan millatlarning biror ziyolisi – olimidan tortib yozuvchi shoirigacha Franko Kardini tan olgan va oshkora bayon etgan fikrlarni ming iztirobu taassuf bilan aytolgan
emas. Aksincha, ular o‘z davlatlarining manfur siyosatlarini qo‘llab-quvvatlagan, pardalagan, oqlashga uringan, kamida o‘ta insonparvarlik tuyg‘ulari jo‘sh urib ketsa, xaspo‘shlab, bilib bilmaslikka olgan. O‘z misolimizda Fyodor Dostoyevskiyu Soljenisinlarni qo‘ya turaylik. Hozirgi Rossiya Federatsiyasining dongdor arbobi Vladimir Medinskiy “Мифы о России” (Rossiya haqida afsonalar) (2013-y) kitobida Rossiya imperiyasining XIX asr 2-yarmida O‘rta Osiyoni bosib olishi, bu yurtlarda nafaqat feodal qoloqlikni, shu bilan birga hanuz voqe bo‘lgan quldorlikni tugatishga, siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy-maishiy rivojlanishga sabab bo‘ldi
deya, tojik sovet adabiyoti asoschisi Sadriddin Ayniyning “Qullar” romanini misol qilib keltiradi.
Vaholanki, Rossiyaning o‘zi 1861-yilda krepostnoylik, ya’ni quldorlik tuzumini bekor qilib, hali-hanuz qulchilik oqovalari bilan yashab turgan davrlar edi o‘sha “Qullar” romanida aks etgan voqea va personajlar ham. Mana shunday qarash va yondashuvlar alamu iztirobingni olovlantirib turganida, Franko Kardinining mana bu e’tirofi qalb yaralariga malhamdek ta’sir ko‘rsatadi: “Biz – “Gʻarb ahli”ning dunyodagi boshqa xalqlar madaniyati
oldidagi qarzimiz, so‘zsiz, nihoyatda katta: biz o‘zgalarning yurtiga bostirib kirganmiz, ularning mol-mulkini talon-taroj qilganmiz, o‘zimizga bo‘ysundirganmiz. Bu borada isbot talab etmaydigan bir haqiqatni ta’kidlash kerak: bizning o‘zga xalqlar molu davlatini tortib olishdan ham, ularni ozodligidan, hayotidan mahrum qilishdan ham ko‘ra shafqatsizroq kirdikorlarimiz bo‘lgan. Ya’ni, bizdan boshqacha fikrlagani, boshqacha yashagani uchun g‘ayri millat va elatlarni mensimaslik, ularga “past toifa” deb qarab kelganimiz sir emas.” Mana – samimiyat, rostgo‘ylik, insonparvarlik va ziyolilikning yuksak
namunasi!
Bu oliyjanoblik yoki muruvvat, marhamat emas. Ayni vijdonlilik, rostgo‘ylik va ziyolilikdir.
Ikkinchi jahon urushida fashizm ustidan qozonilgan g‘alabani faqat o‘zigagina nisbat berib, qariyb sakson yildan beri “ha” deganda “dunyo xaloskorligi”ni peshlab turgan sobiq “katta og‘a”larimiz, bugun bu o‘tmish
jahon muzaffariyatini o‘zigagina nisbat berishni avji adosiga ko‘tarayotgan paytda, nemis xalqi o‘sha davr xatoliklari uchun xijolatlar chekib, butun insoniyatdan kechirim so‘rab, hattoki aybginasi uchun moddiy kompensatsiyalar qilib turganda, insonparvarlik, vijdonlilik, ziyolilik tushunchalarining asl mohiyatiga yetgandek bo‘ladi, kishi.
F.Kardini fikrlarini davom ettirib yana aytadi: “O‘zga xalqlarning ilm-fan, san’at, go‘zallik borasidagi qadriyatlarini biz hech vaqt, hatto yaqin-yaqinlargacha ham nazar-pisand qilmaganimiz. Bizni faqatgina ularning
moddiy boyliklarini qo‘lga kiritish qiziqtirar edi.”
Shu o‘rinda atoqli adibimiz Oybekning mashhur “Qutlug‘ qon” romanidagi kitobxon uncha e’tibor qaratavermaydigan ayrim lavhalar xayolga keladi: Chor Rusiyasi Toshkentni egallagandan so‘ng o‘z mustabid mahkamalarini joylashtirish uchun barpo etgan yangi shahar qismidagi restoranda uch o‘zbek Mirzakarimboyning kichik o‘g‘li Salimboyvachcha, paxtachi Jamolboy va jadid Abdishukur maishat bilan band. Sheriklari ichkilik va fohisha ayollar bilan huzurlanib turganda, Abdishukur “qo‘shni stulda o‘tirgan ikki rus”ning mukallimasi – suhbatiga quloq tutadi.
“Ularning biri keksaroq odam, u yo chinovnik, yo katta savdogar yoki ayni zamonda har ikkisi... Ikkinchisi o‘rta yashar, ko‘zoynakli va kiyimga g‘oyat zeb bergan odam. Buni Abdishukur injenerga o‘xshatdi.
– “Sart”lar irq jihatidan, albatta, past, - tarelkadagi go‘shtni pichoq bilan kesa turib gapirdi chinovnik – ular madaniyatga mutlaqo qobiliyatli emas. Yaqinda bir professor ilmiy jamiyatda bu da’voni juda yaxshi isbot qildi. Bilasizmi, men bu issiq mamlakatda yigirma yildan beri yashayman. “Sart”larning psixologiyasini yaxshi o‘rgandim. Ular irqan past. Lekin bunga qaramay, ba’zi xususiyatlarini ko‘rsatadilarki, buni fan hali oydinlata olmaydi. Mening mushohadamga qaraganda, ularda, masalan badiiy sezgi ancha o‘sgan. Ular gulni sevadilar. Kiyimlari chirkin bo‘lsa ham quloqlariga gul qistirib yuradilar. Ashulani, o‘yinni juda yoqtiradilar...
Qo‘llariga bir lagancha, yo patnis olib baqiradilar. Bundan siz va men o‘n chaqirim nariga qochamiz... Lekin ular boshlarini bukib, mutlaq sukut bilan tinglaydilar. Bir necha musiqiy asboblari ham bor. Gʻoyat ibtidoiy. Yana ahmoqlarcha odatlari bor: yerda oyoqlarini bukib o‘tiradilar. Bizga bu narsa katta bir azob. Ularga rohat emish! Boy bo‘lsin, kambag‘al bo‘lsin, baribir, “sart”ning uyida bitta piyolasi bo‘ladi. Ikkita qilsa, odat buziladi ham katta gunoh hisoblanadi!..”
Ana endi bir qiyoslab ko‘raylik: yuqoriroqda tilga olganimiz zamonaviy arbob, bir necha yillar Rossiya Federatsiyasi Madaniyat vazirligini boshqargan baland rutbali amaldor – eskicha tushunchaga ko‘ra chinovnikning XIX asr oxiri – XX asr boshlari Turkistonda – “issiq mamlakatda yigirma yildan beri yashab”, mahalliy xalqlarning “irqan past”ligini qayta-qayta ta’kidlab turgan Peterburglik chinovnikdan nechog‘li farqi bor.
Tagini surishtirsa, zamondoshimiz bo‘lgan “dongdor arbob” o‘sha olis XIX asr 2-yarmi – XX asr boshlarida Chor Rossiyasining istibdodi yillarida Toshkent shahrining boshlig‘i (nachalnigi), undan so‘ng Marg‘ilon uyezdi nachalnigi, Farg‘ona viloyati harbiy gubernatorining yordamchisi, keyinroq avval Samarqand viloyat harbiy gubernatori yordamchisi, keyin Samarqand viloyat harbiy gubernatori bo‘lgan, qariyb ellik yil Turkistonda harbiy xizmatini o‘tab, oddiy praporshchiklikdan general-leytenant darajasigacha o‘sgan Viktor Yulianovich Medinskiyga avlod bo‘lib chiqmasmikan?! Darvoqe, general Medinskiyning o‘g‘li polkovnik Konstantin Viktorovich Medinskiy ancha vaqt Qo‘qon uyezdining harbiy nachalnigi bo‘lganini ham nazarga olsak, O‘rta Osiyoni Rusiya imperiyasiga bo‘ysundirishga Medinskiylar sulolasining xizmatlari qay darajada ekanligi ayon
bo‘ladi. Ha, aytmoqchi, Farg‘onaliklar hali-hanuz qo‘rquv ila aytib yuradigan bir voqea. Yangi Farg‘ona (xalq tilida Iskobil, ya’ni ashaddiy bosqinchi, rus generali sharafiga nomlangan sobiq Skobelov) shahri qurilayotganda markaziy ko‘chaga xiyobon mo‘ljalida chinor daraxti ko‘chatlari ekilgan ekan. (Bu xiyobon hozir ham yuz ellik yillik chinorlari bilan saqlanib turibdi). Ittifoqo, bir go‘dak bolakay, shu ko‘chatlardan birini sug‘urib olib, yog‘och
ot qilib, minib o‘ynabdi. Buni ko‘rib qolgan viloyat harbiy gubernatori yordamchisi Medinskiy go‘dak bolani boshqalarga o‘rnak bo‘lsin deya barcha aholi ko‘z o‘ngida dorga osib o‘ldirishga buyruq bergan ekan... Bu xalqning og‘zidan og‘izga ko‘chib yurgan bir qo‘rqinch voqea. Balki Medinskiyning bu voqeaga aloqadorligi ham isbotlangan haqiqat emasdir. Ammo mana shunday dahshatli voqeaning ro‘y bergani real haqiqat va bu voqelikni amalga oshirgan Chor mustabid tuzumi. Bu tuzumga esa Medinskiylar sulolasi yarim asrdan ortiq davr sadoqat bilan xizmat qilgan...
Muhtaram o‘quvchiga fikr asosiy mavzudan chalg‘igandek tuyular balki. Lekin gap shundaki, Franko Kardinining ajdodlarining kechagi qilmishlari uchun iztirobli e’tiroflari va ne bir ma’nodagi samimiy istig‘fori, hozir aynan shu kunlarda “ayrim amaldor zotlar”ni sog‘lom aqlga, hushyor fikrga da’vat etsa, ajabmas. Haqrosti ham shu, asl ziyoli shaxslar kechagi kunlardan xolis xulosa chiqarishlari shart. Shu ma’noda Franko Kardini “Boburnoma”ga yozgan kirish so‘zi bilan nafaqat Italiya, shu bilan birga bori jahon olimlariga nihoyatda asosli dakki-tanbeh bergandek tuyuladi: “Biz hatto o‘z jinoyatlarimizni tezroq yashirish uchun va o‘zimizni oqlash uchun “tarixi yo‘q xalqlar” degan soxta tushunchani o‘ylab topdik. Holbuki, biz ushbu millatlardan zo‘rlik bilan tortib olgan boyliklar aslida ularning haqiqiy, asl va nihoyatda behisob xazinalarining yuzaki, tashqi bir qismi edi, xolos!”
Ayni shunday, oriyentalist nomi bilan O‘rta Osiyo xalqlari tarixi, etnografiyasi, adabiyoti va tilini o‘rgangan rus olimlari milliy ilm-fanimiz rivojiga har qancha hissa qo‘shgandek ko‘rinsalar-da, ular eng avvalo, missionerlik – musulmonlarni pravoslav diniga olib kirib, Rossiyaga singdirib yuborish maqsadlari bilan bizning o‘lkamizga kelganlari isbot talab qilmas haqiqat. Shuning uchun ham ularning qutqisiga uchib, o‘z xalqiga “teskari” xizmat qilib qo‘ygan mahalliy ziyolilar afsus-nadomat ila umrlarini poyoniga yetkazdilar. Ma’rifatparvar zotlar Sattorxon Abdug‘afforov, Zokirjon Furqatlarning alamli qismati so‘zlarimiz isbotidir. “N.P.Ostroumov, G.V.Andreyev, V.V. Vereщagin, Ye.K.Meyendorf, V.V.Radlov, N.I.Veselovskiy, N.N.Ilminskiy, G.S.Sablukov, kabi missioner olim, ijodkor, tadqiqotchilar O‘rta Osiyoning mahalliy xalqlari tomonidan ming yillar osha yaratilgan ne-ne nodir qo‘lyozma manbalarni o‘zlashtirib oldilar. Bu manbalar keyinchalik Sankt Peterburgning Ermitaji, mahobatli muzeylari va kutubxonalari mulkiga aylanib ketdi.
Franko Kardini fikricha, keyinchalik ana shu o‘zga xalqlardan o‘zlashtirilgan ma’naviy boyliklarning qadriga yetib, mustamlakachilik ruhi, tasavvur va ko‘nikmalari bilan emas, balki xolis niyat bilan o‘rganib, o‘z ilmini ulardan ustun deb bilmay yondashganida Yevropa bilan Osiyo, Afrika xalqlarining birga, birodarlarcha yashashi, demakki, har qanday islomafobiya, terrorizm, radikalizm, ekstremizmdan holi bo‘lishi mumkin edi. Dunyo tinch, osmon musaffo, insonlar qalbi qo‘rquvdan, ertangi kunga ishonchsizlikdan holi bo‘lishi mumkin edi. Italyan olimining Boburiylar sulolasi davridagi Hindistonning qudrati va hashamatiga qarab, uni ichdan o‘rganib, qayta teranroq idrok etib, kelgan xulosasi har jihatdan e’tiborga va ahamiyatga molik.
“...Biz (Boburiylar davridagi-Sh.R) shaharlar, saroylar va bog‘larning ko‘rku jamoliga qarab, o‘z madaniy taraqqiyotimizning avj nuqtasida yaratgan Uyg‘onish davri yutuqlariga teng, ba’zi o‘rinlarda esa ulardan “ziyoda bo‘lgan” o‘zga Renessansni ko‘ramiz. Biz faqat o‘zimizga taskin berish uchun bu odamlar bizni ham qahr-g‘azab, shafqatsizlik, ochko‘zlik va hiyla-nayrangga o‘rgatishlari mumkin edi, deya olamiz, xolos”. Tarixiy adolat nuqtai nazaridan qaralsa, Bobur ham Hindistonga fath etish niyati bilan borib, uni harbiy mahorat ila chapdastlik bilan zabt etgan fotihdir. U o‘z zamini-Movarounnahrda voqe bo‘lgan Temuriylar davri, ya’ni ikkinchi Renessansning yorqin vakili o‘laroq, Afg‘oniston, Hindiston xalqlari hayotiga ham ijtimoiy-madaniy Uyg‘onish nasimlarini olib kirdi. Mahalliy xalqlarning tili, dini, turmush tarziga daxl etmadi. Aksincha, ularni rivojlantirish uchun sharoit yaratib, o‘zigacha bo‘lgan biror fotih qilmagan bag‘rikenglikning yuksak namunasini ko‘rsatdi.
Uning keyinchalik Javaharlal Nerudek hind xalqining buyuk siyosiy yo‘lboshchisi tomonidan “Bobur dilbar shaxs, Uyg‘onish davrining tipik hukmdori, jasur va tadbirkor inson bo‘lgan. U san’atni, adabiyotni sevardi,
hayotdan huzur qilishni yaxshi ko‘rardi. Uning nabirasi Akbar tag‘in ham dilovar, tag‘in ham ko‘proq fazilatlar egasi bo‘lgan mard va dovyurak iste’dodli, sarkarda bo‘lish bilan birga muruvvatli va tanti, idealist va
xayolparast, tashabbuskor, o‘z izdoshlarining cheksiz sadoqatini qozongan”, deya e’tirof etilishining boisi-sababi ham aynan shunday siyosat va hayot tarzini Hindistonda qariyb 300 yil joriy etgan Bobur va Boburiylar sulolasining umrguzaronligi samarasi edi.
Boburshunoslik ilmida, odatda, aksariyat olim yo tadqiqotchilar Boburning Hindistonga yurishi va zabt etishining ob’yektiv ildizlari, sabablarini har jihatdan chuqur o‘rganmay, Movarounnahrdagi sotqinlik, xiyonat
va chorasizliklarni asos sifatida keltirish bilan cheklanadilar. Italyan olimi Franko Kardini bu masalada ham tarixiy haqiqatni aytib, boburshunoslarimizga o‘ziga xos saboq beradi: “Bobur 1511-1512-yillar oralig‘ida Janubga – tog‘li Kobulga chekinishdan avval bir vaqtlar Amir Temur (ya’ni o‘z bobosiga-Sh.R) davlatiga qarashli bo‘lgan bir necha shaharlarni qo‘lga kiritishga erishadi.
Bu yerdan unga Hindiston sari yo‘l ochildi: aynan shu manzilda loxurlik lo‘diylar sulolasiga mansub shahzodalar hamda hind rajputlari ittifoqi uni tabiiy boyliklari mo‘l bo‘lgan ushbu yarim orolni zabt etish uchun gijgijladilar”.
Ko‘ringki, shunday mahobatli Imperiya barpo etgan buyuk hukmdor Hindistondek o‘lkada ko‘ngliga xush keladigan xotirjamlik va safo topolmaydi. F.Kardini qayd etganidek, Hindiston Boburning “ko‘ngliga o‘tirishmadi”. Bu holatning barcha tafsilotlari g‘oyat haqqoniylik, fasohat bilan “Boburnoma”da o‘z ifodasini topgan. Shuning uchun ham italyan olimi asarga baho berib quyidagi yakunga keladi:
“Bu shunchaki tarixiy qiymatga ega bo‘lgan kundalik, sayohatnoma, xotira, avtobiografiya, solnomagina emas, balki ushbu muhtasham asar muallif hukmdorning o‘z zamonasida mavjud bo‘lgan soxta va balandparvoz adabiy uslublarini inkor etadigan ilmiy-badiiy salohiyatini ham yaqqol namoyon etadi. “Boburnoma”ni o‘qishga jazm etgan yevropalik kitobxon undan bosh ko‘tarolmay qolishi shubhasiz”.
Muhtaram kitobxon! Bir haqiqatni tan olib aytishni ma’qul deb o‘ylaymanki, kamina italyan tilida nashr etilgan “Boburnoma” asari haqida so‘z aytishdan ko‘ra, bu asar va uning muallifi haqida kirish so‘zi yozgan Italiyaning atoqli olimi va adibi Franko Kardinining insoniy va ilmiy jasoratidan to‘lqinlanib, o‘z fikrlarim, qarashlarimni o‘rni bilan ehtiroslarga burkab bayon etdim. Zero, yuqorida ta’kidlaganimizdek, mustabidlik tahqirlari haqidagi ne-ne manbalarni ko‘rib, o‘qib, bunday xolis va o‘z ajdodlari uchun xijolatlik ifoda etilgan biror satr topmagan edim. Nazdimda, italyan kitobxoni “Boburnoma”ni o‘z ona tilida o‘qish barobarida, o‘z o‘tmishiga ham qaytadan hushyor, sinchkov nigoh qaratishga da’vat etuvchi F.Kardini kirish so‘zini ham o‘qib, bir qadar ma’naviy tozargandek bo‘lsa ne tong! Italyanlarning o‘zlari kashf etgani hayratomuz kechinma – katarsis-ma’naviy poklanish tuyg‘usini baxsh etadigan bunday badialar butun jahon olimlari, tadqiqotchilariga namuna bo‘lib qolishi kerak. Shundagina biz birlik, birodarlik, umumjahon hamjamiyati degan purma’no tushunchalarning mohiyatini anglab yetadigan yangi ziyoli avlod kamol topadi deb umidlansak arziydi.

Много было написано об «очаровательном человеке», прекрасном поэте, правдивом историке, искусном полководце и великом правителе Захириддине Мухаммаде Бабуре. Прошло более пяти столетий, а попытки понять этого великого человека, изучить его творчество и осмыслить его творчество не ослабевают. Умный болельщик всегда озадачен вопросом: «Кто такой Бабур?» Перечисленные выше качества — это всего лишь общие определения, которые более или менее широко распространены. Очевидно, что поклонники, пытающиеся понять суть его поэзии, реальности, его личной жизни, его научных и художественных трактатов, не удовлетворены привычными определениями, которые передавались из языка в язык. Правда в том, что понимание Хазрата Навои является трудным и полезным, но понимание Бабура Мирзы — не меньший вызов, трудоемкая задача и удовольствие.
Захириддин Мухаммад Бабур, гражданин страны мечтаний и сожалений
Как бы то ни было, горе и скорбь его соотечественников и соотечественников...
Дело в том, что в такой древней и величественной стране, как Италия, в день рождения Захириддина Мухаммада Бабура произведение «Бобурнома» было издано большим тиражом на итальянском языке в высококачественном печатном виде. Предисловие к книге написал Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев. В качестве введения к книге приведено чрезвычайно искреннее эссе известного итальянского ученого и писателя Франко Кардини, написанное под впечатлением от его произведения «Бобурнома». Еще одним важным аспектом является то, что книга украшена 96 художественными миниатюрами, относящимися к периоду Бабура.
Здесь стоит отметить, что своеобразным программным руководством в реализации поставленных перед зарубежным изданием задач и целей послужило следующее заявление лидера нашей страны:
«Я верю, что знакомство с бесценным наследием нашего великого предка, поэта-классика и энциклопедиста, занимающего достойное место в нашей трехтысячелетней истории, поможет итальянскому научному и культурному сообществу понять духовный мир узбекского народа и кровь каких великих людей течет в наших жилах».
и сегодня мы работаем над построением Нового Узбекистана в нашей стране.
возможность быть в курсе происходящих позитивных изменений
«дает».
Переводчик Федерика Пасторе, которая перевела «Бобурному» на итальянский язык, прокомментировала то же издание, назвав произведение «первым настоящим примером автобиографического произведения, типичного для исламской цивилизации». Может быть, именно из-за этого качества книга
Все исполнители издания отнеслись к своим обязанностям с максимальной ответственностью и искренностью. То есть, мы хотим, чтобы «Бабур-Наме» заняла место в сердцах и умах всех мыслящих людей, прежде всего, как произведение, раскрывающее миру историю, природу, быт и другие уникальные особенности узбекского народа, сближающее Европу, Азию и другие континенты с нашей страной, превращающее людей с разными языками, религиями и мировоззрениями в друзей и любителей Узбекистана. Эта цель особенно ясна из мыслей автора введения Франко Кардини. Честно говоря, изучив историю наших прадедов, прочитав различные статьи и трактаты о тирании и колониализме, как теоретические, так и практические, а также архивные источники и мемуары, я не могу припомнить другого автора, которому было бы так неловко за своих предков-тиранов, как Франко Кардини, и который выражал бы это так ясно и искренне, так открыто, с таким пониманием и красноречием. Ни один интеллектуал из стран, вторгшихся в Африку или Азию, включая Среднюю Азию, разграбивших их богатства, поработивших и продавших их людей, грабивших их колониальные земли варварским и оскорбительным для культуры образом, будь то ученый или писатель или поэт, не смог бы осознать и выразить мысли, которые Франко Карди высказал публично с тысячью сожалений и скорбей.
это не. Напротив, они поддерживали, покрывали и пытались оправдать отвратительную политику своих собственных стран или, по крайней мере, когда в них вспыхивали самые гуманные чувства, они сторонились и игнорировали ее. Давайте в качестве примера возьмем Федора Достоевского и Солженицына. Видный деятель современной Российской Федерации Владимир Мединский в своей книге «Мифы о России» (2013) пишет, что завоевание Российской империей Средней Азии во второй половине XIX века привело не только к ликвидации феодальной отсталости на этих землях, но и к ликвидации рабства, которое все еще существовало, а также к политическому, экономическому и социальному развитию.
В качестве примера он приводит роман «Рабы» Садриддина Айни, основоположника таджикской советской литературы.
Однако события и персонажи, отраженные в романе «Рабы», происходят в то время, когда сама Россия отменила крепостное право, то есть рабство, в 1861 году и все еще жила со шрамами рабства. Когда подобные взгляды и подходы подпитывают вашу боль и страдания, это признание Франко Кардини действует как бальзам на раны сердца: «Мы — «западники» культуры других народов мира»
Наш долг перед ними, без сомнения, огромен: мы вторглись на чужие земли, разграбили их имущество и поработили их. В этой связи необходимо подчеркнуть истину, не требующую доказательств: мы совершили деяния более жестокие, чем захват богатств других народов, лишение их свободы и жизни. «То есть, не секрет, что мы стали презирать другие нации и народы, потому что они думают и живут иначе, чем мы, и считаем их «низшим классом». Это верх искренности, честности, человечности и интеллекта.
образец!
Это не благородство и не доброта, не изящество. Это добросовестность, честность и интеллект.
Наши бывшие «старшие братья», которые на протяжении почти восьмидесяти лет провозглашали победу над фашизмом во Второй мировой войне и возглавляли «спасение мира», когда было сказано «да», теперь остались в прошлом.
Когда немецкий народ стыдится ошибок той эпохи, просит прощения у всего человечества и даже выплачивает виновным финансовую компенсацию, кажется, что он достиг истинной сути понятий гуманности, добросовестности и интеллекта.
Ф. Кардини продолжает свои мысли и говорит: «Мы никогда, даже в последнее время, не принимали во внимание ценности других народов в науке, искусстве и красоте. Мы принадлежим только им.
«Он был заинтересован в приобретении материального богатства».
В этот момент на ум приходят некоторые сцены из знаменитого романа «Кутлуг кон» нашего известного писателя Ойбека, на которые читатель часто не обращает особого внимания: В ресторане в новой части города, построенной царской Россией для размещения своих тиранических судов после оккупации Ташкента, трое узбеков, Салимбойвачча, младший сын Мирзакаримбоя, Джамолбой, хлопчатобумажный рабочий, и молодой человек Абдишукур, заняты своими повседневными делами. Пока его спутники наслаждаются алкоголем и проститутками, Абдишукур подслушивает разговор «двух русских, сидящих в соседнем кресле».
«Один из них — пожилой мужчина, либо бюрократ, либо крупный бизнесмен, либо и то, и другое одновременно... Другой — средних лет, в очках и очень элегантно одетый». Абдишукур сравнил это с инженером.
«Сарты» определенно расово неполноценны, — сказал чиновник, разрезая ножом мясо на своей тарелке. — Они совершенно не способны к культуре». Недавно один профессор очень удачно выступил с этим заявлением в научном сообществе. Знаете, я живу в этой теплой стране уже двадцать лет. Я хорошо изучил психологию «сартов». Они принадлежат к низшей расе. Но, несмотря на это, они проявляют некоторые характеристики, которые наука пока не может объяснить. По моим наблюдениям, например, их художественная интуиция значительно выросла. Они любят цветы. Несмотря на то, что их одежда уродлива, в ушах они носят цветы. Им очень нравится петь и играть...
Они кричат, держа в руках тарелку или поднос. Мы с тобой убежим от этого на десять миль... Но они склонят головы и будут слушать в абсолютной тишине. У них также есть несколько музыкальных инструментов. Очень примитивно. У них также есть глупая привычка: они сидят на полу, скрестив ноги. Это большая боль для нас. Они счастливы! Независимо от того, богатый или бедный, у «сарта» в доме всегда будет одна миска. Если вы сделаете это дважды, это нарушает обычай и считается большим грехом!..»
А теперь сравним: насколько отличается упомянутая нами выше современная фигура, высокопоставленный чиновник, несколько лет возглавлявший Министерство культуры РФ, бюрократ по старому пониманию, от петербургского бюрократа, прожившего в Туркестане в конце XIX — начале XX века — «двадцать лет в жаркой стране» и неоднократно подчеркивавшего «расовую неполноценность» местных народов.
Если поинтересоваться, то разве наш современный «знаменитый деятель» не является потомком Виктора Юлиановича Мединского, который был начальником Ташкента в годы диктатуры царской России во второй половине XIX — начале XX века, затем начальником Маргиланского уезда, помощником военного губернатора Ферганской области, а затем первым помощником военного губернатора Самаркандской области, затем военным губернатором Самаркандской области и прослужил в Туркестане почти пятьдесят лет, пройдя путь от простого прапорщика до генерал-лейтенанта?! Кстати, если учесть, что сын генерала Мединского, полковник Константин Викторович Мединский, долгое время был военным губернатором Кокандского уезда, то становится ясно, какой вклад внесла династия Мединских в подчинение Средней Азии Российской империи.
Это будет. Да, кстати, эту историю ферганцы до сих пор рассказывают со страхом.
Когда строился город Новая Фергана (в просторечии бывший Скобелев, названный в честь свирепого завоевателя и русского полководца), на центральной улице были высажены саженцы платана в качестве части проспекта. (Эта аллея сохранилась до наших дней, на ней растут стопятидесятилетние платаны.) Маленький мальчик Иттифак сорвал один из этих молодых деревьев и сделал из него деревянную
Он притворился лошадью и играл с ней. Увидев это, помощник военного губернатора края Мединский приказал повесить младенца на глазах у всех жителей, чтобы он подал пример другим... Это страшная история, которая передавалась из уст в уста в народе. Возможно, причастность Мединского к этому инциденту не является доказанным фактом. Но то, что произошло столь ужасное событие, — это реальный факт, и именно царский тиранический режим сделал эту реальность реальностью. Династия Мединских верой и правдой служила этой системе более полувека...
Уважаемому читателю может показаться, что мысль отклонилась от основной темы. Но дело в том, что неудивительно, что болезненные признания Франко Кардини и его довольно искренние извинения за действия его предков в прошлом сейчас, в эти самые дни, призывают «некоторых должностных лиц» быть здравыми и трезвыми в мыслях. Правда в том, что по-настоящему умные люди должны делать объективные выводы из вчерашнего дня. В этом смысле предисловие Франко Кардини к «Бобурноме» как будто дало вполне обоснованный упрек не только итальянским, но и мировым ученым: «Мы даже придумали ложное понятие «народы без истории», чтобы скорее скрыть свои преступления и оправдать себя». Однако богатства, которые мы силой отняли у этих народов, на самом деле были лишь поверхностной, внешней частью их настоящих, подлинных и неисчислимых сокровищ!»
Точно так же, как бы ни вносили вклад в развитие нашей отечественной науки русские ученые, изучавшие под именем востоковедов историю, этнографию, литературу и язык народов Средней Азии, неоспоримым фактом является то, что они приезжали в нашу страну прежде всего с целью миссионерской деятельности — обращать мусульман в православную веру и ассимилировать их в России. Вот почему местные интеллигенты, попавшие в их ловушку и служившие своему народу «наоборот», с сожалением закончили свою жизнь. Подтверждением наших слов является тяжелая судьба просвещенных людей Сатторхона Абдугаффорова и Закирджона Фурката. «Н.П.Остроумов, Г.В.Андреев, В.В. Ученые-миссионеры, творцы и исследователи, такие как Верещагин, Е.К. Мейендорф, В.В. Радлов, Н.И. Веселовский, Н.Н. Ильминский, Г.С. Саблуков, осваивали редкие рукописные источники, созданные на протяжении тысячелетий коренными народами Средней Азии. Эти источники впоследствии стали достоянием Эрмитажа, великолепных музеев и библиотек Санкт-Петербурга.
По словам Франко Кардини, если бы они позднее оценили духовное богатство, полученное от других народов, изучили его с объективным намерением, а не с колониальным духом, воображением и навыками, и подошли к нему, не считая, что их знания превосходят их собственные, народы Европы, Азии и Африки могли бы жить вместе как братья, свободные от какой-либо исламофобии, терроризма, радикализма и экстремизма. Мир мог бы быть мирным, небо ясным, а сердца людей — свободными от страха и неуверенности в завтрашнем дне. Вывод, к которому пришел итальянский ученый, рассмотрев мощь и величие Индии во времена династии Великих Моголов, изучив ее изнутри и глубже поняв ее, заслуживает внимания и важен во всех отношениях.
«...Мы видим, глядя на красоту городов, дворцов и садов (эпохи Великих Моголов - Ш.Р.), другой Ренессанс, равный, а в некоторых местах и «превосходящий» достижения Ренессанса, который мы создали на пике собственного культурного развития. «Мы можем утешить себя лишь тем, что эти люди могли бы научить нас злобе, жестокости, жадности и обману». С точки зрения исторической справедливости Бабур также является завоевателем, который отправился в Индию с намерением завоевать ее и завоевал ее с помощью военного искусства и ловкости. Будучи ярким представителем эпохи Тимуридов, то есть второго Возрождения, происходившего на его родине, в Мавераннахре, он внес дыхание социально-культурного возрождения в жизнь народов Афганистана и Индии. Язык, религия и образ жизни местных народов не пострадали. Напротив, он создал условия для их развития, показав высокий пример толерантности, какой не проявлял ни один завоеватель до него.
Позднее Джавахарлал Неру, великий политический лидер индийского народа, описывал его так: «Бабур был обаятельной личностью, типичным правителем эпохи Возрождения, храбрым и предприимчивым человеком». Он любил искусство, литературу и наслаждался жизнью.
Его внук Акбар также был воином, храбрым и мужественным человеком с еще большими качествами, талантливым полководцем, а также добрым и щедрым, идеалистом и
Причина, по которой его считали «мечтателем, предприимчивым человеком, пользовавшимся непоколебимой преданностью своих последователей», заключалась именно в долголетии Бабура и династии Бабури, которые внедрили такую политику и образ жизни в Индии почти на 300 лет.
В исследованиях о Бабуре большинство ученых и исследователей, как правило, сосредотачиваются на предательстве и измене в Трансоксании, не изучая тщательно объективные корни и причины похода Бабура в Индию и завоевания.
и ограничиваются ссылкой на бездействие как на основание. Итальянский ученый Франко Кардини, говоря об исторической правде в этом вопросе, преподает нашим бабуроведам уникальный урок: «Перед тем как отступить на юг, в горный Кабул, между 1511 и 1512 годами Бабур успел захватить несколько городов, некогда принадлежавших государству Амира Темура (т. е. его деда - Ш.Р.).
Отсюда ему открылся путь в Индию: именно здесь ладхийские князья Лахора и индийский союз раджпутов убедили его завоевать этот полуостров, богатый природными ресурсами.
Видите ли, великий правитель, построивший такую величественную империю, не может найти желаемого им мира и спокойствия в такой стране, как Индия. Как отметил Ф. Кардини, Индия «не понравилась Бабуру». Все подробности этой ситуации с необычайной правдивостью и красноречием выражены в «Бабурнаме». Таким образом, итальянский ученый, оценивая произведение, приходит к следующему выводу:
«Это не только дневник, путевые заметки, мемуары, автобиография и хроника, имеющие историческую ценность, но и великолепное произведение, наглядно демонстрирующее научный и художественный потенциал автора, опровергавшего ложные и возвышенные литературные стили своего времени». «Нет сомнений, что европейский читатель, решивший прочесть «Бабурному», не сможет устоять перед ней».
Уважаемый читатель! Думаю, стоит признать одну истину: вместо того, чтобы говорить о произведении «Бобурнома», первоначально опубликованном на итальянском языке, меня вдохновила человеческая и научная смелость выдающегося итальянского ученого и писателя Франко Кардини, написавшего введение к этому произведению и его автора, и выразил мои мысли и взгляды, подобающим образом проникнутые страстью. Потому что, как мы отметили выше, во всех источниках, которые я читал об унижениях тирании, я не нашел ни одной строки, которая выражала бы столь честное и позорное для своих предков выражение. Для меня было бы чудесным утром, если бы итальянский читатель, прочитав введение Ф. Кардини, который призывает его трезво и внимательно взглянуть на собственное прошлое, почувствовал бы себя немного духовно очищенным, как если бы он читал «Бобурному» на своем родном языке! Подобные произведения, которые открыли для себя сами итальянцы, являются удивительным опытом — чувством катарсиса и духовного очищения — и должны служить примером для ученых и исследователей всего мира. Только тогда мы можем надеяться, что созреет новое поколение интеллектуалов, которое поймет суть древних концепций единства, братства и мирового сообщества.