/ Gulistonda Yoshlar kinoteatri o‘z faoliyatini boshladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 6-martdagi PQ-93-sonli qarori — “Sirdaryo viloyatida ishbilarmonlik muhiti, infratuzilma va aholi turmush darajasini yanada yaxshilash to‘g‘risida”gi qaror asosida ishlab chiqilgan “Yo‘l xaritasi”da Guliston shahrida zamonaviy va ixcham kinoteatr tashkil etish, unda yoshlar uchun filmlar namoyish etish bo‘yicha aniq vazifalar belgilangan edi.
21-aprel kuni Sirdaryo viloyatining Guliston shahrida Yoshlar kinoteatrining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
1
Marosimda Kinematografiya agentligining Ijro apparati rahbari Navruz Musayev hamda Sirdaryo viloyati hokimining turizm, sport, madaniyat, madaniy meros va ommaviy kommunikatsiyalar masalalari boʻyicha oʻrinbosari Shoxrux Isakulov so‘zga chiqib, ushbu kinoteatr yoshlarning maʼnaviy va madaniy dunyoqarashini boyitishda muhim maskanga aylanishi kutilayotganini ta’kidladilar.
2
Tadbir davomida mehmonlar va yoshlar uchun “Uch qahramon” badiiy filmi namoyish etildi. Shuningdek, film namoyishidan avval kinoijodkorlar bilan ijodiy uchrashuv ham tashkil etildi. Aktyor va aktrisalar filmning mazmun-mohiyati hamda yoshlar tarbiyasidagi o‘rni haqida o‘z fikr-mulohazalarini bildirdilar.
Mazkur kinoteatr yoshlar uchun nafaqat madaniy hordiq, balki o‘z ijodiy salohiyatlarini yuzaga chiqarishlari uchun ham yangi imkoniyatlar eshigini ochadi.

/ В Гулистане начал свою работу Молодёжный кинотеатр
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 6 марта 2025 года № PQ-93 «О дальнейшем улучшении деловой среды, инфраструктуры и уровня жизни населения в Сырдарьинской области» в «Дорожной карте» были определены конкретные задачи по созданию современного и компактного кинотеатра в городе Гулистан, где будут демонстрироваться фильмы для молодежи.
21 апреля в городе Гулистан Сырдарьинской области состоялось торжественное открытие Молодёжного кинотеатра.
В церемонии приняли участие руководитель Исполнительного аппарата Агентства кинематографии Навруз Мусаев и заместитель хокима Сырдарьинской области по вопросам туризма, спорта, культуры, культурного наследия и массовых коммуникаций Шохрух Исакулов. В своих выступлениях они отметили, что данный кинотеатр станет важной площадкой для расширения духовного и культурного мировоззрения молодежи.
В рамках мероприятия для гостей и молодежи был показан художественный фильм «Три героя». Также до начала показа состоялась творческая встреча с кинематографистами, во время которой актеры и актрисы поделились своими размышлениями о содержании фильма и его значении в воспитании молодежи.
Новый кинотеатр станет для молодежи не только местом культурного отдыха, но и откроет новые возможности для раскрытия их творческого потенциала.