O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Kinematografiya sohasini yanada rivojlantirish hamda mamlakatimiz tarixiga bag‘ishlangan filmlar turkumini yaratishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-209-sonli qarori, Kinematografiyani rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha Milliy komissiya hamda Filmlarning g‘oyaviy-badiiy saviyasini oshirishga ko‘maklashuvchi Milliy kengashning qo‘shma majlisi 65/1-son bayonining “Tirik tarix” dasturiga kiritilgan filmlarni ishlab chiqarish bo‘yicha tanlov o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizomi va Milliy kengash qaroriga muvofiq “Tirik tarix” filmlar turkumi bo‘yicha kinoloyihalar tanlovi o‘tkazilib, g‘oliblar aniqlangan edi.
2025-yil 29-aprel kuni o‘tkazilgan pitchingda 24 ta studiya ishtirok etdi. Filmlarning g‘oyaviy-badiiy saviyasini oshirishga ko‘maklashuvchi Milliy kengashning 2-sonli qaroriga ko‘ra, quyidagi 6 studiya g‘olib deb topildi:
1. “Taqdir ufqlari” badiiy filmi uchun — “ShB” MChJ studiyasi
2. “Temurbeklar maktabi” badiiy filmi uchun — “Koʻzgu Film” MChJ studiyasi
3. “Shiroq” badiiy-publitsistik filmi uchun — “RAMZ-FILM” studiyasi
4. “Fayzulla Xoʻjaev” badiiy-publitsistik filmi uchun — “Oʻzbekfilm” DUK
5. “Usmon Nosir” badiiy-publitsistik filmi uchun — “Hope Film” MChJ studiyasi
6. “Pomir togʻlariday yuksak” badiiy-publitsistik filmi uchun — “Hujjatli va xronikal filmlar studiyasi” DUK
Shuningdek, quyidagi kinoloyihalar pitchingda yetarli ovoz to‘play olmaganligi sababli QAYTA PITCHING e’lon qilinadi:
1. “Erkin Vohidov” badiiy filmi
2. “Madaminbek” badiiy-publitsistik filmi
3. “Navoiyshunoslar jasorati” badiiy-publitsistik filmi
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Kinematografiya agentligi tomonidan joriy yilning 30-aprelidan 30-mayiga qadar “Tirik tarix” dasturidan o‘rin olgan 15 ta loyiha bo‘yicha kinostudiyalar va kinokompaniyalar o‘rtasida tanlov e’lon qilingan.

/ ВНИМАНИЕ, ОБЪЯВЛЕНИЕ!
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан № PQ-209 «О мерах по дальнейшему развитию кинематографии и созданию серии фильмов, посвящённых истории нашей страны», а также на основании совместного заседания № 65/1 Национальной комиссии по развитию и поддержке кинематографии и Национального совета по содействию повышению идейно-художественного уровня фильмов, был проведён конкурс кинопроектов в рамках программы «Живая история», и были определены победители.
В питчинге, состоявшемся 29 апреля 2025 года, приняли участие 24 студии. Согласно решению Национального совета № 2, были признаны победителями следующие 6 студий:
1. Художественный фильм «Горизонты судьбы» — студия «ShB» ООО
2. Художественный фильм «Школа Темурбеков» — студия «Koʻzgu Film» ООО
3. Художественно-публицистический фильм «Широқ» — студия «RAMZ-FILM»
4. Художественно-публицистический фильм «Файзулла Ходжаев» — АО «Ўзбекфильм»
5. Художественно-публицистический фильм «Усмон Носир» — студия «Hope Film» ООО
6. Художественно-публицистический фильм «Высокий, как Памирские горы» — студия «Документальных и хроникальных фильмов» АО
Также сообщаем, что в связи с недостаточным количеством голосов по следующим кинопроектам будет проведён ПОВТОРНЫЙ ПИТЧИНГ:
1. Художественный фильм «Эркин Вахидов»
2. Художественно-публицистический фильм «Мадаминбек»
3. Художественно-публицистический фильм «Подвиг навоиведов»
Напоминаем, что с 30 апреля по 30 мая текущего года Агентство по кинематографии при Министерстве культуры Республики Узбекистан объявляет конкурс среди киностудий и кинокомпаний по производству 15 проектов, включённых в программу «Живая история».