O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Kinematografiya sohasini yanada rivojlantirish hamda mamlakatimiz tarixiga bag‘ishlangan filmlar turkumini yaratishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-209-sonli qarori, Kinematografiyani rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha Milliy komissiya hamda Filmlarning g‘oyaviy-badiiy saviyasini oshirishga ko‘maklashuvchi Milliy kengashning qo‘shma majlisi 65/1-son bayonining “Tirik tarix” dasturiga kiritilgan filmlarni ishlab chiqarish bo‘yicha tanlov o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizomi va Milliy kengash qaroriga muvofiq “Tirik tarix” filmlar turkumi bo‘yicha kinoloyihalar tanlovi o‘tkazilib, g‘oliblar aniqlangan edi.
2025-yil 29-aprel kuni o‘tkazilgan pitchingda 24 ta studiya ishtirok etdi. Filmlarning g‘oyaviy-badiiy saviyasini oshirishga ko‘maklashuvchi Milliy kengashning 2-sonli qaroriga ko‘ra, quyidagi 6 studiya g‘olib deb topildi:
1. “Taqdir ufqlari” badiiy filmi uchun — “ShB” MChJ studiyasi
2. “Temurbeklar maktabi” badiiy filmi uchun — “Koʻzgu Film” MChJ studiyasi
3. “Shiroq” badiiy-publitsistik filmi uchun — “RAMZ-FILM” studiyasi
4. “Fayzulla Xoʻjaev” badiiy-publitsistik filmi uchun — “Oʻzbekfilm” DUK
5. “Usmon Nosir” badiiy-publitsistik filmi uchun — “Hope Film” MChJ studiyasi
6. “Pomir togʻlariday yuksak” badiiy-publitsistik filmi uchun — “Hujjatli va xronikal filmlar studiyasi” DUK
Shuningdek, quyidagi kinoloyihalar pitchingda yetarli ovoz to‘play olmaganligi sababli QAYTA PITCHING e’lon qilinadi:
1. “Erkin Vohidov” badiiy filmi
2. “Madaminbek” badiiy-publitsistik filmi
3. “Navoiyshunoslar jasorati” badiiy-publitsistik filmi
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Kinematografiya agentligi tomonidan joriy yilning 30-aprelidan 30-mayiga qadar “Tirik tarix” dasturidan o‘rin olgan 15 ta loyiha bo‘yicha kinostudiyalar va kinokompaniyalar o‘rtasida tanlov e’lon qilingan.

/ ATTENTION, ANNOUNCEMENT!
In accordance with the Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan No. PQ-209 “On measures for the further development of cinematography and the creation of a series of films dedicated to the history of our country,” as well as based on the joint meeting minutes No. 65/1 of the National Commission for the Development and Support of Cinematography and the National Council for Promoting the Ideological and Artistic Quality of Films, a competition was held for film projects within the framework of the “Living History” program, and the winners were determined.
On April 29, 2025, a pitching session was held with the participation of 24 studios. According to Decision No. 2 of the National Council, the following 6 studios were selected as winners:
1. Feature film “Horizons of Fate” — “ShB” LLC studio
2. Feature film “Temurbeks’ School” — “Koʻzgu Film” LLC studio
3. Docu-feature film “Shiroq” — “RAMZ-FILM” studio
4. Docu-feature film “Fayzulla Khojaev” — “Uzbekfilm” JSC
5. Docu-feature film “Usmon Nosir” — “Hope Film” LLC studio
6. Docu-feature film “As High as the Pamir Mountains” — “Documentary and Chronicle Films Studio” JSC
In addition, due to insufficient votes in the pitching session, the following film projects will be subject to a RE-PITCHING:
1. Feature film “Erkin Vohidov”
2. Docu-feature film “Madaminbek”
3. Docu-feature film “The Courage of Navoi Scholars”
Reminder: From April 30 to May 30 of this year, the Cinematography Agency under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan is announcing a competition among film studios and companies for the production of 15 projects included in the “Living History” program.