/ “Maxtumquli Firog‘iy” badiiy filmi yana bir xalqaro mukofotga sazovor bo‘ldi
Turkiya Madaniyat va Turizm vazirligi, TURKSOY – Xalqaro Turk madaniyati tashkiloti va Ege universiteti hamkorligida tashkil etilgan II-Turon Xalqaro kinofestivalida “Maxtumquli Firog‘iy” badiiy filmi birinchi o‘rin - “Eng yaxshi o‘zbek filmi” mukofoti bilan taqdirlandi.
Film O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 19-fevraldagi “Buyuk turkman shoiri va mutafakkiri Maxtumquli Firog‘iy tavalludining 300 yilligini keng nishonlash to‘g‘risida”gi qarori asosida, O‘zbekiston va Turkmaniston kinoijodkorlari hamkorligida suratga olingan.
Eslatib o‘tamiz, rejissyor Muzaffar Erkinov tomonidan suratga olingan ushbu film 2024-yil noyabr oyida Turkmanistonning Ashxobod shahrida o‘tkazilgan  “Qo‘rqut ota” IV Xalqaro kinofestivalida ham “Eng yaxshi film” nominatsiyasi bo‘yicha oliy sovringa sazovor bo‘lgan edi.

At the 2nd Turan International Film Festival, organized in cooperation with the Ministry of Culture and Tourism of Turkey, TURKSOY – the International Organization of Turkic Culture, and Ege University, the feature film “Magtymguly Pyragy” was awarded first place in the “Best Uzbek Film” category.
The film was produced in collaboration between filmmakers from Uzbekistan and Turkmenistan, based on the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated February 19, 2024, “On the wide celebration of the 300th anniversary of the birth of the great Turkmen poet and thinker Magtymguly Pyragy.”
It is worth noting that this film, directed by Muzaffar Erkinov, also received the grand prize in the “Best Film” category at the 4th International Film Festival “Gorkut Ata,” held in November 2024 in Ashgabat, Turkmenistan.