/ “Maxtumquli Firog‘iy” badiiy filmi yana bir xalqaro mukofotga sazovor bo‘ldi
Turkiya Madaniyat va Turizm vazirligi, TURKSOY – Xalqaro Turk madaniyati tashkiloti va Ege universiteti hamkorligida tashkil etilgan II-Turon Xalqaro kinofestivalida “Maxtumquli Firog‘iy” badiiy filmi birinchi o‘rin - “Eng yaxshi o‘zbek filmi” mukofoti bilan taqdirlandi.
Film O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 19-fevraldagi “Buyuk turkman shoiri va mutafakkiri Maxtumquli Firog‘iy tavalludining 300 yilligini keng nishonlash to‘g‘risida”gi qarori asosida, O‘zbekiston va Turkmaniston kinoijodkorlari hamkorligida suratga olingan.
Eslatib o‘tamiz, rejissyor Muzaffar Erkinov tomonidan suratga olingan ushbu film 2024-yil noyabr oyida Turkmanistonning Ashxobod shahrida o‘tkazilgan  “Qo‘rqut ota” IV Xalqaro kinofestivalida ham “Eng yaxshi film” nominatsiyasi bo‘yicha oliy sovringa sazovor bo‘lgan edi.

/ Художественный фильм “Махтумкули Фираги” вновь удостоен международной награды
На II Международном кинофестивале «Туран», организованном при содействии Министерства культуры и туризма Турции, Международной организации тюркской культуры TURKSOY и Эгейского университета, художественный фильм «Махтумкули Фираги» был удостоен первого места — награды в номинации «Лучший узбекский фильм».
Фильм снят в сотрудничестве кинематографистов Узбекистана и Туркменистана на основе постановления Президента Республики Узбекистан от 19 февраля 2024 года «О широком праздновании 300-летия со дня рождения великого туркменского поэта и мыслителя Махтумкули Фираги».
Напомним, что фильм, снятый режиссёром Музаффаром Эркиновым, ранее в ноябре 2024 года на IV Международном кинофестивале «Коркут-ата», проходившем в Ашхабаде (Туркменистан), также завоевал главный приз в номинации «Лучший фильм».