/ O‘zbekiston delegatsiyasi 78-Kann kinofestivalida ishtirok etmoqda
Joriy yilning 13–24 may kunlari Fransiyaning Kann shahrida bo‘lib o‘tayotgan 78-Kann xalqaro kinofestivali (Festival de Cannes)da O‘zbekiston delegatsiyasi ham ishtirok etmoqda.
Bu dunyoning eng nufuzli va  eng qadimiy kino tadbirlaridan biri bo‘lib, u ilk bor 1946-yilda tashkil etilgan. Festival nafaqat badiiy filmlar taqdimoti, balki xalqaro kino sanoatidagi eng yirik bozorlardan biri bo‘lgan Marché du Film bilan ham mashhur.
O‘zbekiston delegatsiyasi ushbu nufuzli kinofestivalda bu yil ham faol ishtirok etmoqda. Milliy kinematografiyani rivojlantirish markazi direktori Furqat Usmonov hamda Hujjatli va xronikal filmlar kinostudiyasi direktori o‘rinbosari Oybek Sodiqov kinofestival va Marché du Film doirasida bir qator uchrashuvlar va tadbirlarda qatnashmoqda. Ular xorijiy kino tashkilotlari, prodyuserlar va distributorlar bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, O‘zbekiston kinosining xalqaro miqyosdagi imkoniyatlarini kengaytirish yo‘lida muzokaralar olib bormoqda.

/ Делегация Узбекистана участвует в 78-м Каннском кинофестивале
С 13 по 24 мая 2025 года во французском городе Канны проходит 78-й Каннский международный кинофестиваль (Festival de Cannes). В этом престижном мероприятии принимает активное участие и делегация Узбекистана.
Каннский кинофестиваль — одно из самых престижных и старейших кинособытий в мире, впервые организованное в 1946 году. Помимо показов художественных фильмов, фестиваль знаменит своим кинорынком Marché du Film, который считается одним из крупнейших в международной киноиндустрии.
Узбекистан на фестивале представляют директор Центра развития национальной кинематографии Фуркат Усмонов и заместитель директора киностудии документальных и хроникальных фильмов Ойбек Садиков. В рамках фестиваля и Marché du Film они участвуют в ряде встреч и мероприятий с представителями международных кинокомпаний, продюсерами и дистрибьюторами, обсуждая возможности сотрудничества и продвижения узбекского кино на мировом уровне.