/ 78-Kann xalqaro kinofestivali doirasida “Tirik tarix” dasturida aks etgan “Herman Vamberi va mulla Is’hoq” badiiy-publitsistik filmining Vengriya tomonidan hamkor tashkiloti bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
78-Kann xalqaro kinofestivali doirasida “Tirik tarix” dasturida aks etgan “Herman Vamberi va mulla Is’hoq” badiiy-publitsistik filmining Vengriya tomonidan hamkor tashkiloti bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
15.05.2025 09:00
Vengriya Milliy kino instituti (NFI) vakili, kinoproduser Yojef Berger bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda O‘zbekiston va Vengriya kinoijodkorlari hamkorligida koproduksiya ko‘rinishida suratga olinadigan “Herman Vamberi va mulla Is’hoq” badiiy-publitsistik filmining sinopsisi, ssenariy kontsepsiyasi hamda adabiy ssenariysi yuzasidan atroflicha fikr almashildi.
O‘zbekiston va Vengriya  kinematografiya tashkilotlari o‘rtasida hamkorlik bitimi — koproduksiya to‘g‘risidagi kelishuv shartnomasi loyihasi ustida ish boshlash bo‘yicha kelishib olindi.

/ В рамках 78-го Каннского международного кинофестиваля состоялась встреча с венгерской партнерской организацией по поводу художественно-публицистического фильма «Герман Вамбери и мулла Исхок», представленного в программе «Живая история».
В рамках 78-го Каннского международного кинофестиваля состоялась встреча с венгерской партнерской организацией по поводу художественно-публицистического фильма «Герман Вамбери и мулла Исхок», представленного в программе «Живая история».
15.05.2025 09:00
Во время встречи с продюсером и представителем Национального киноинститута Венгрии (NFI) Йожефом Бергером был всесторонне обсужден синопсис, концепция сценария и литературный сценарий будущего художественно-публицистического фильма «Герман Вамбери и мулла Исхок», который планируется снимать в формате копродукции между кинематографистами Узбекистана и Венгрии.
Стороны также договорились начать работу над проектом соглашения о сотрудничестве между кинематографическими учреждениями Узбекистана и Венгрии — соглашением о совместном производстве.