/ 78-Kann xalqaro kinofestivali doirasida “Tirik tarix” dasturida aks etgan “Herman Vamberi va mulla Is’hoq” badiiy-publitsistik filmining Vengriya tomonidan hamkor tashkiloti bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
78-Kann xalqaro kinofestivali doirasida “Tirik tarix” dasturida aks etgan “Herman Vamberi va mulla Is’hoq” badiiy-publitsistik filmining Vengriya tomonidan hamkor tashkiloti bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
15.05.2025 09:00
Vengriya Milliy kino instituti (NFI) vakili, kinoproduser Yojef Berger bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda O‘zbekiston va Vengriya kinoijodkorlari hamkorligida koproduksiya ko‘rinishida suratga olinadigan “Herman Vamberi va mulla Is’hoq” badiiy-publitsistik filmining sinopsisi, ssenariy kontsepsiyasi hamda adabiy ssenariysi yuzasidan atroflicha fikr almashildi.
O‘zbekiston va Vengriya  kinematografiya tashkilotlari o‘rtasida hamkorlik bitimi — koproduksiya to‘g‘risidagi kelishuv shartnomasi loyihasi ustida ish boshlash bo‘yicha kelishib olindi.

/ As part of the 78th Cannes International Film Festival, a meeting was held with the Hungarian partner organization regarding the docu-fiction film “Herman Vambery and Mulla Iskhoq”, featured in the “Living History” program
As part of the 78th Cannes International Film Festival, a meeting was held with the Hungarian partner organization regarding the docu-fiction film “Herman Vambery and Mulla Iskhoq”, featured in the “Living History” program
15.05.2025 09:00
During the meeting with József Berger, producer and representative of the National Film Institute of Hungary (NFI), the synopsis, script concept, and literary script of the future docu-fiction film “Herman Vambery and Mulla Iskhoq”, to be co-produced by Uzbek and Hungarian filmmakers, were thoroughly discussed.
The parties also agreed to begin work on a draft cooperation agreement between the cinematography institutions of Uzbekistan and Hungary — a treaty on co-production.