/ “Sehrli ko‘za” filmining suratga olish ishlari boshlandi
O‘zbekiston Kinematografiya agentligi buyurtmasiga binoan, “O‘zbekfilm”, “Bayram” hamda Rossiyaning “LENDOK” kinostudiyalari hamkorligida yaratilayotgan “Sehrli ko‘za” filmining suratga olish ishlariga rasmiy start berildi.
Kuni kecha Sankt-Peterburg shahrida loyiha tashkilotchilari uchrashuv o‘tkazdi va an’anaviy tarzda likopcha sindirib, suratga olish jarayonlarini boshladi.
Filmda rossiyalik, o‘zbekistonlik va qirg‘izistonlik aktyorlar ishtirok etmoqda. Bu esa filmni xalqaro ko‘lamdagi muhim loyiha darajasiga olib chiqmoqda.
“Sehrli ko‘za” filmi O‘zbekistonning “Tirik tarix” dasturi doirasida ishlab chiqilmoqda. Mazkur loyiha milliy tariximiz va boy madaniy merosimizni keng auditoriyaga yetkazishni, ayniqsa yosh avlod qalbida qadriyatlarga hurmat uyg‘otishni maqsad qilgan.

/ Начались съёмки фильма “Волшебный кувшин”
По заказу Агентства кинематографии Узбекистана, в сотрудничестве киностудий “Ўзбекфильм”, “Bayram” и российской студии “ЛЕНДОК”, стартовали съёмки фильма “Волшебный кувшин”.
Накануне в городе Санкт-Петербург организаторы проекта провели встречу и по традиции разбили тарелку, официально дав старт съёмочному процессу.
В фильме принимают участие актёры из России, Узбекистана и Кыргызстана. Это придаёт проекту статус значимого международного кинопроекта.
Фильм “Волшебный кувшин” создаётся в рамках узбекской программы “Живая история”. Проект направлен на широкое освещение национальной истории и богатого культурного наследия, а также на воспитание уважения к ценностям у молодого поколения.