/ Oʻzbekiston – Vengriya: Strategik hamkorlikning yangi bosqichi kinematografiya sohasida
Vengriya Bosh vaziri Viktor Orbanning taklifiga binoan, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2025-yil 19–21-may kunlari rasmiy tashrif bilan Budapesht shahrida boʻldi. Ushbu tashrif ikki davlat oʻrtasidagi siyosiy, iqtisodiy va madaniy hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqdi.
Avval xabar berganimizdek, Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Kinematografiya agentligi direktori Shuhrat Rizayev boshchiligidagi delegatsiya Budapesht shahriga tashrif buyurib, Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban ishtirokida ochilgan, Yevropadagi eng yirik kinokomplekslardan biri boʻlgan NFI (Nemzeti Filmintezet) studiyasi faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Shuningdek, 30-yanvardan 1-fevralgacha Budapesht shahrida ilk bor “Oʻzbek kino kunlari” boʻlib oʻtdi. Tadbir doirasida “Ilhaq”, “Faridaning ikki ming qoʻshigʻi”, “Pandemiya” va “House” kabi zamonaviy oʻzbek filmlari namoyish qilindi. Vengriya tomoshabinlari va kino sohasi vakillari ushbu filmlarni katta qiziqish va iliq munosabat bilan qarshi oldilar. “Oʻzbek kino kunlari”ni Budapeshtda har yili oʻtkazish tashabbusi ilgari surilib, mamnuniyat bilan qoʻllab-quvvatlandi.
Joriy yilning 13–24-may kunlari Fransiyada boʻlib oʻtgan 78-Kann xalqaro kinofestivali doirasida Oʻzbekiston Milliy kinematografiyani rivojlantirish markazi direktori Furqat Usmonov hamda Vengriya Milliy kino instituti (NFI) vakili, kinoproduser József Berger oʻrtasida uchrashuv boʻlib oʻtdi. Uchrashuvda Oʻzbekiston va Vengriya kinoijodkorlari hamkorligida suratga olinadigan “Herman Vamberi va Mulla Is’hoq” badiiy-publitsistik filmining sinopsisi, ssenariy kontsepsiyasi hamda adabiy ssenariysi yuzasidan atroflicha fikr almashildi va koproduksiya toʻgʻrisidagi kelishuv shartnomasi loyihasi ustida ish boshlash boʻyicha kelishuvga erishildi.
Mazkur loyihalar Oʻzbekiston va Vengriya oʻrtasidagi madaniy aloqalarni mustahkamlash, tarixiy merosni xalqaro miqyosda targʻib etish yoʻlida muhim qadam boʻladi.

/ Узбекистан – Венгрия: Новый этап стратегического сотрудничества в сфере кинематографии
По приглашению Премьер-министра Венгрии Виктора Орбана Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев с 19 по 21 мая 2025 года совершил официальный визит в город Будапешт. Этот визит вывел политическое, экономическое и культурное сотрудничество между двумя странами на новый уровень.
Как сообщалось ранее, делегация под руководством директора Агентства кинематографии при Министерстве культуры Республики Узбекистан Шухрата Ризаева посетила Будапешт и ознакомилась с деятельностью одной из крупнейших киностудий Европы — NFI (Nemzeti Filmintezet), открытие которой прошло при участии Премьер-министра Виктора Орбана.
С 30 января по 1 февраля в Будапеште впервые прошли «Дни узбекского кино». В рамках мероприятия были показаны современные узбекские фильмы, такие как «Илхак», «Две тысячи песен Фариды», «Пандемия» и «Хаус». Венгерские зрители и представители киноотрасли встретили эти фильмы с большим интересом и тёплым приёмом. Была выдвинута инициатива проводить «Дни узбекского кино» в Будапеште на ежегодной основе, которая получила одобрение и поддержку.
Кроме того, в рамках 78-го Каннского международного кинофестиваля, прошедшего во Франции с 13 по 24 мая текущего года, состоялась встреча директора Национального центра развития кинематографии Узбекистана Фурката Усмонова с продюсером и представителем Венгерского национального киноинститута (NFI) Йожефом Бергером. В ходе встречи были подробно обсуждены синопсис, концепция сценария и литературный сценарий художественно-публицистического фильма «Герман Вамбери и мулла Исхок», который планируется к съёмкам в сотрудничестве узбекских и венгерских кинематографистов. Стороны договорились начать работу над проектом соглашения о копродукции.
Эти проекты станут важным шагом на пути укрепления культурных связей между Узбекистаном и Венгрией и продвижения исторического наследия на международной арене.