/ “O‘zbekistonda Rossiya kinosi festivali”ning ochilish marosimi boʻlib oʻtdi
Avval xabar berganimizdek, joriy yilning 29-31-may kunlari “O‘zbekistonda Rossiya kinosi festivali” bo‘lib o‘tadi. O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Kinematografiya agentligi hamda Rossiya Federatsiyasi Madaniyat vazirligi hamkorligida tashkil etilgan ushbu kinonamoyishlar “Rossiya madaniyati kunlari” dasturining bir qismi hisoblanadi.
Bugun Oʻzbekiston Milliy kino sanʼati saroyida “O‘zbekistonda Rossiya kinosi festivali”ning ochilish marosimi boʻlib oʻtdi. Tadbirda Rossiya Federatsiyasining madaniyat vaziri Olga Lyubimova hamda O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Kinematografiya agentligi direktori Shuhrat Rizayev so‘zga chiqishdi. Ular ikki davlat o‘rtasidagi madaniy-gumanitar aloqalar tobora mustahkamlanib borayotganini, ayniqsa kino sohasidagi hamkorliklar yangi bosqichga ko‘tarilayotganini ta’kidladilar.
Shuningdek, tadbirda “Qon guruhi” filmida rol ijro etgan aktrisa Yekaterina Domashenko, “9 soniya” filmining ssenariy muallifi Marina Dovger, “Madaniy komediya” filmining ssenariy muallifi Danil Trotsenko, boshqa rasmiylar, keng jamoatchilik hamda Ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etishdi. Ochilish marosimidan soʻng kino ixlosmandlari uchun “Qon guruhi” filmining namoyishi boʻlib oʻtdi.
Maʼlumot uchun, “Rossiya kinosi festivali” doirasida “Madaniy komediya”, “To‘ti Keshaning qaytishi”, “Fedya. Xalq futbolchisi”,  “9 soniya” hamda “Havo” filmlarining namoyishi rejalashtirilgan. Ushbu tadbir 31-may sanasiga qadar davom etadi.

/ Открылся Фестиваль российского кино в Узбекистане
Как сообщалось ранее, с 29 по 31 мая текущего года в Узбекистане проходит Фестиваль российского кино. Кинопоказы организованы при сотрудничестве Агентства кинематографии при Министерстве культуры Республики Узбекистан и Министерства культуры Российской Федерации и являются частью программы «Дни российской культуры».
Сегодня в Дворце национального киноискусства Узбекистана состоялась торжественная церемония открытия Фестиваля российского кино в Узбекистане. На мероприятии выступили министр культуры Российской Федерации Ольга Любимова и директор Агентства кинематографии при Министерстве культуры Республики Узбекистан Шуҳрат Ризаев. В своих выступлениях они подчеркнули, что культурно-гуманитарные связи между двумя странами продолжают укрепляться, а сотрудничество в сфере кинематографии выходит на новый уровень.
Также в мероприятии приняли участие актриса Екатерина Домашенко, исполнившая роль в фильме «Группа крови», автор сценария фильма «9 секунд» Марина Довгер, автор сценария фильма «Культурная комедия» Данил Троценко, другие официальные лица, представители широкой общественности и СМИ. После церемонии открытия для киноманов состоялся показ фильма «Группа крови».
Для справки: в рамках Фестиваля российского кино планируются показы фильмов «Культурная комедия», «Возвращение попугая Кеши», «Федя. Народный футболист», «9 секунд» и «Воздух». Мероприятие продлится до 31 мая.