/ Qahramonlar xotirasi kadrlarda
Bugun, 2025 yil 4 iyun kuni “Renessans” kino uyida O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Kinematografiya agentligi hamda huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan hamkorlikda yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 12-dekabrdagi F-62-son farmoyishi hamda Respublika komissiyasining 2025-yil 12-maydagi 41-son bayonida belgilangan topshiriqlar ijrosini ta’minlash maqsadida o‘tkazilgan yig‘ilishda, mustaqillik yillarida mamlakatimiz tinchligi va osoyishtaligi yo‘lida qurbon bo‘lgan 196 nafar qahramonning hayot yo‘li va jasorati aks etgan filmlar hamda ijtimoiy roliklar ishlab chiqish va ularni aholiga namoyish etish masalasi muhokama qilindi.
Yig‘ilishda Kinematografiya agentligi direktori Shuhrat Rizayev, O‘zbekiston Respublikasi Yozuvchilar ijodiy uyushmasi raisi Sirojiddin Sayyid, O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat va Ma’rifat markazi direktori Otabek Xasanov, shuningdek, O‘zbekiston Milliy gvardiyasi, Favqulodda vaziyatlar vazirligi va Mudofaa vazirligi kabi huquqni muhofaza qiluvchi organlar vakillari ishtirok etdilar.
Yig‘ilish davomida videoroliklar yaratish bo‘yicha kelishuvga erishildi hamda ularni tayyorlash, aholiga yetkazish ishlari uchun ishchi guruh tashkil etildi.

/ Память героев — в кадрах
Сегодня, 4 июня 2025 года, в киноцентре «Ренессанс» состоялось собрание, организованное Агентством кинематографии при Министерстве культуры Республики Узбекистан в сотрудничестве с правоохранительными органами.
Встреча была проведена в целях реализации поручений, обозначенных в Указании Президента Республики Узбекистан №F-62 от 12 декабря 2024 года и Протоколе №41 Республиканской комиссии от 12 мая 2025 года. На собрании обсуждались вопросы производства фильмов и социальных роликов, посвящённых 196 героям, отдавшим свои жизни за мир и спокойствие страны в годы независимости, а также их демонстрации широкой общественности.
В мероприятии приняли участие директор Агентства кинематографии Шухрат Ризаев, председатель Союза писателей Республики Узбекистан Сирожиддин Саййид, директор Центра культуры и просвещения Отабек Хасанов, а также представители Национальной гвардии, Министерства по чрезвычайным ситуациям и Министерства обороны.
В ходе собрания была достигнута договорённость о создании видеороликов и сформирована рабочая группа для их подготовки и донесения до населения.
Данный проект является важным шагом к увековечиванию памяти наших самоотверженных героев, распространению информации об их мужестве среди широкой общественности и, особенно, воспитанию молодого поколения в духе патриотизма.