/ Tojikiston elchisi “O‘zbekfilm” kinokonserniga tashrif buyurdi
Bugun “O‘zbekfilm” kinokonsernida Tojikiston Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Abdujabbor Rahmonzoda hamda O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Kinematografiya agentligi direktori Shuhrat Rizayev ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida ikki davlat o‘rtasidagi madaniy aloqalar borasida erishilgan yutuqlar ta’kidlanib, kelgusida amalga oshiriladigan rejalar yuzasidan fikr almashildi.
Shuningdek, Tojikiston va O‘zbekiston hamkorligida suratga olinayotgan “Yulduzlar shuʼlasi: Jomiy va Navoiy” badiiy filmining keyingi bosqichlarida amalga oshiriladigan masalalar muhokama qilinib, tegishli kelishuvlarga erishildi.
Abdujabbor Rahmonzoda film ijodkorlari bilan suhbatlashib, suratga olish jarayonlari haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Shundan so‘ng, “O‘zbekfilm” kinokonserni direktori Bahodir Muhammadov boshchiligida suratga olish pavilyonlari, liboslar va texnik jihozlar bilan yaqindan tanishdilar.
Eslatib o‘tamiz, “Yulduzlar shu’lasi: Jomiy va Navoiy” qo‘shma loyihasi “Tirik tarix” dasturi doirasida suratga olinmoqda.

Сегодня на киностудии «Ўзбекфильм» состоялась встреча с участием Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Таджикистан в Узбекистане Абдуджаббора Рахмонзода, а также директора Агентства по кинематографии при Министерстве культуры Республики Узбекистан Шухрата Ризаева.
В ходе встречи были подчеркнуты достигнутые успехи в области культурных связей между двумя государствами и состоялся обмен мнениями о предстоящих совместных проектах.
Кроме того, были обсуждены вопросы реализации следующих этапов художественного фильма «Сияние звёзд: Джами и Навои», который снимается в сотрудничестве Таджикистана и Узбекистана, и достигнуты соответствующие договорённости.
Абдуджаббор Рахмонзода пообщался с создателями фильма и высказал свои мнения о процессе съёмок. Затем, под руководством директора киностудии «Ўзбекфильм» Баходира Мухамедова, он ознакомился с павильонами для съёмок, костюмами и техническим оборудованием.
Напомним, что совместный проект «Сияние звёзд: Джами и Навои» создаётся в рамках программы «Живая история».