/ “Tirik tarix” loyihasi doirasida pitching bo‘lib o‘tdi
Bugun Kinematografiya agentligida “Tirik tarix” loyihasi doirasida suratga olinadigan filmlar uchun talabgor studiyalar o‘rtasida pitching bo‘lib o‘tdi.
Unda Milliy kengash a’zolari “Tirik tarix” loyihasining mazmun-mohiyati, tarixiy xotirani asrash hamda yosh avlodda vatanparvarlik tuyg‘ularini shakllantirishdagi ahamiyati haqida fikr bildirdilar. Shuningdek, kelgusida suratga olinadigan badiiy hamda badiiy-publitsistik filmlarni tayyorlash bo‘yicha kinematografiya studiyalariga qo‘yilayotgan talab va takliflar muhokama qilindi.
Jumladan, Kinematografiya agentligi direktori, Badiiy kengash raisi o‘rinbosari Shuhrat Rizayev “Tirik tarix” dasturi doirasida olib borilayotgan ishlar, filmlar konsepsiyasi va ishlab chiqarish bosqichlari haqida batafsil ma’lumot berdi.
Shundan so‘ng, Kinoloyihalar bilan ishlash boshqarmasi boshlig‘i Shuhrat Hayitov “Tirik tarix” loyihasi doirasida qabul qilingan sinopsislar tanlovi natijalari yuzasidan hisobot taqdim etdi.
18 ta filmni suratga olish huquqini qo‘lga kiritish uchun 41 ta studiyadan arizalar kelib tushgan bo‘lib, ulardan 12 tasi tanlov talablariga javob bermaganligi sababli chetlashtirildi. Qolgan 29 ta studiya pitching jarayonida o‘z loyihalari taqdimoti bilan ishtirok etdi.
Milliy kengash a’zolari har bir loyiha bo‘yicha o‘z fikr-mulohazalarini bildirib, taklif va tavsiyalar berdilar hamda filmlarning g‘oyaviy va ijodiy darajasini baholadilar.

/ Pitching Session Held Within the Framework of the “Living History” Project
Today, the Cinematography Agency hosted a pitching session between film studios applying to shoot films within the framework of the “Living History” project.
Members of the National Council spoke about the essence and significance of the “Living History” project, emphasizing its role in preserving historical memory and fostering patriotism among the younger generation. In addition, the requirements and suggestions for the production of future feature and docudrama films by cinematography studios were discussed.
In particular, Shuhrat Rizaev, Director of the Cinematography Agency and Deputy Chair of the Artistic Council, provided detailed information about the activities being carried out under the “Living History” program, the concepts of the films, and the stages of production.
Following that, Shuhrat Hayitov, Head of the Department for Work with Film Projects under the Agency, presented a report on the results of the synopsis selection process for the “Living History” project.
A total of 41 studios submitted applications for the right to produce 18 films. Of these, 12 were disqualified due to non-compliance with the competition requirements. The remaining 29 studios took part in the pitching session, presenting their respective projects.
Members of the National Council shared their opinions on each project, provided feedback and recommendations, and evaluated the ideological and creative quality of the films.
The results of the competition and the list of selected studios will be announced in our upcoming posts.