/ “Tirik tarix” loyihasi doirasida pitching bo‘lib o‘tdi
Bugun Kinematografiya agentligida “Tirik tarix” loyihasi doirasida suratga olinadigan filmlar uchun talabgor studiyalar o‘rtasida pitching bo‘lib o‘tdi.
Unda Milliy kengash a’zolari “Tirik tarix” loyihasining mazmun-mohiyati, tarixiy xotirani asrash hamda yosh avlodda vatanparvarlik tuyg‘ularini shakllantirishdagi ahamiyati haqida fikr bildirdilar. Shuningdek, kelgusida suratga olinadigan badiiy hamda badiiy-publitsistik filmlarni tayyorlash bo‘yicha kinematografiya studiyalariga qo‘yilayotgan talab va takliflar muhokama qilindi.
Jumladan, Kinematografiya agentligi direktori, Badiiy kengash raisi o‘rinbosari Shuhrat Rizayev “Tirik tarix” dasturi doirasida olib borilayotgan ishlar, filmlar konsepsiyasi va ishlab chiqarish bosqichlari haqida batafsil ma’lumot berdi.
Shundan so‘ng, Kinoloyihalar bilan ishlash boshqarmasi boshlig‘i Shuhrat Hayitov “Tirik tarix” loyihasi doirasida qabul qilingan sinopsislar tanlovi natijalari yuzasidan hisobot taqdim etdi.
18 ta filmni suratga olish huquqini qo‘lga kiritish uchun 41 ta studiyadan arizalar kelib tushgan bo‘lib, ulardan 12 tasi tanlov talablariga javob bermaganligi sababli chetlashtirildi. Qolgan 29 ta studiya pitching jarayonida o‘z loyihalari taqdimoti bilan ishtirok etdi.
Milliy kengash a’zolari har bir loyiha bo‘yicha o‘z fikr-mulohazalarini bildirib, taklif va tavsiyalar berdilar hamda filmlarning g‘oyaviy va ijodiy darajasini baholadilar.

/ В рамках проекта «Живая история» прошёл питчинг
Сегодня в Агентстве кинематографии состоялся питчинг между претендующими студиями на съёмку фильмов в рамках проекта «Живая история».
Члены Национального совета выступили с речами о содержании и сути проекта «Живая история», его значении для сохранения исторической памяти и формирования чувства патриотизма у молодого поколения. Также были обсуждены требования и предложения, предъявляемые к киностудиям при подготовке будущих художественных и публицистических фильмов.
В частности, директор Агентства кинематографии, заместитель председателя Художественного совета Шуҳрат Ризаев подробно рассказал о реализуемых в рамках программы «Живая история» работах, концепции фильмов и этапах их производства.
Затем начальник Управления по работе с кинопроектами при Агентстве Шуҳрат Хаитов выступил с докладом о результатах отбора синопсисов, поступивших по проекту «Живая история».
Для получения права на съёмку 18 фильмов поступили заявки от 41 студии. Из них 12 были отклонены за несоответствие условиям конкурса. Оставшиеся 29 студий приняли участие в процессе питчинга, представив свои проекты.
Члены Национального совета высказали свои мнения по каждому проекту, дали предложения и рекомендации, а также провели оценку идейного и творческого уровня фильмов.