/ O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasida kreativ industriyalar sohasida yangi hamkorlik imkoniyatlari
Bugun Kinematografiya agentligi direktori o‘rinbosari A. Xadjayev Qozog‘istonda ochiladigan New York Film Academy (NYFA) yangi filiali rahbariyati bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida filial rektori Gani Nigmetov akademiya va uning faoliyati haqida batafsil ma’lumot berdi.
Ma’lumot uchun:
✅ 2024-yil avgust oyida Qozog‘istonning Almatı viloyati Qasqelen shahrida Gumarbek Daukeyev nomidagi Almatı energetika va aloqa universiteti negizida mamlakatdagi birinchi Kreativ industriyalar parki ochildi. Strategik hamkorlik doirasida Park hududida AQShdan tashqaridagi uchinchi kampus sifatida NYFA o‘z faoliyatini boshladi. Bu Qozog‘istondagi kreativ industriyalar sohasidagi birinchi xalqaro darajadagi universitet hisoblanadi.
O‘quv jarayoni
✅ 2025-yil 29-sentabrda boshlanishi rejalashtirilgan kunduzgi ta’lim dasturlarida AQShdan taklif etilgan NYFA o‘qituvchilari quyidagi yo‘nalishlarda dars beradi:
-  Kinoprodüksiya (Filmmaking)
-  Aktyorlik mahorati (Acting Technique)
-  Ssenariy yozish san’ati (Screenwriting)
-  Animatsiya va vizual effektlar (3D Animation & VFX)
-  O‘yin dizayni (Game Design)
✅ Birinchi qabulda Qozog‘iston va Markaziy Osiyo davlatlaridan, jumladan O‘zbekistondan, 200 nafargacha talaba o‘qishga qabul qilinishi rejalashtirilgan. Bitiruvchilarga AQSh namunasi asosida diplom berilib, Nyu-York yoki Los-Anjeles kampuslarida tahsilni davom ettirish imkoniyati yaratiladi.
✅  Uchrashuvda ta’lim, talabalar almashinuvi, madaniy tashabbuslar hamda qo‘shma loyihalar bo‘yicha hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, o‘zbekistonlik talabalar va boshqa manfaatdor fuqarolarning NYFA Qozog‘iston kampusida ta’lim olish imkoniyatlari haqida batafsil ma’lumot berildi.
✅ Kinematografiya agentligi ushbu loyiha doirasida ham, shuningdek Markaziy Osiyoda kreativ industriyalarni rivojlantirishga qaratilgan keng qamrovli tashabbuslarda ham NYFA bilan uzoq muddatli va samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga umid bildirdi.

/ New opportunities for cooperation between Uzbekistan and Kazakhstan in the field of creative industries.
New opportunities for cooperation between Uzbekistan and Kazakhstan in the field of creative industries.
13.08.2025 12:39
Today, Deputy Director of the Cinematography Agency A. Khadjayev held a meeting with the management of the new branch of the New York Film Academy (NYFA) set to open in Kazakhstan.
During the meeting, the branch’s Rector, Gani Nigmetov, provided detailed information about the academy and its activities.
For reference:
✅ In August 2024, the first Creative Industries Park in Kazakhstan was opened in the city of Qaskelen, Almaty Region, based at the Gumarbek Daukeyev Almaty University of Energy and Communications. As part of a strategic partnership, NYFA began operating on the park’s premises as its third campus outside the United States. This is the first international-level university in Kazakhstan in the field of creative industries.
Educational process
✅ The start of full-time academic programs is scheduled for September 29, 2025. NYFA instructors invited from the United States will teach in the following areas:
• Filmmaking
• Acting Technique
• Screenwriting
• 3D Animation & VFX
• Game Design
✅ The first intake is expected to enroll up to 200 students from Kazakhstan and Central Asian countries, including Uzbekistan. Graduates will receive a U.S.-standard diploma and have the opportunity to continue their studies at the New York or Los Angeles campuses.
✅ The meeting discussed cooperation in education, student exchange, cultural initiatives, and joint projects. Detailed information was also provided on opportunities for Uzbek students and other interested individuals to study at the NYFA Kazakhstan campus.
✅ The Cinematography Agency expressed hope for establishing long-term and effective cooperation with NYFA, both within this project and through broader initiatives aimed at developing creative industries in Central Asia.