/ O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida kino sohasidagi hamkorlik yangi bosqichga chiqmoqda.
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Kinematografiya agentligi direktori Shuhrat Rizayev Xitoy kinoarxivi direktori o‘rinbosari Zhang Xuxia boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Suhbat chog‘ida ikki davlat o‘rtasida kino va kinoarxivshunoslik yo‘nalishida o‘zaro hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
✅Xitoy xalqining yapon bosqinchilariga qarshi kurashi va jahon antifashistik urushi g‘alabasining 80 yilligiga bag‘ishlangan filmlar namoyishi hamda fotoko‘rgazmani tashkil etish masalasi kelishildi. Mazkur tadbirlar 26–27-avgust kunlari O‘zbekiston Milliy kino san’ati saroyida bo‘lib o‘tadi.
✅ Shuningdek, tomonlar O‘zbekiston Milliy kino fondi mutaxassislarini Xitoyda malaka oshirish, ular uchun amaliy o‘quv dasturlarini yo‘lga qo‘yish hamda xitoylik mutaxassislarni O‘zbekistonga taklif etib, master-klass mashg‘ulotlarini o‘tkazish masalasida kelishib oldilar.
Uchrashuv davomida kelgusida O‘zbekiston Kinematografiya agentligi va Xitoy kinoarxivi o‘rtasida qo‘shma loyihalar, tajriba almashinuvi hamda madaniy aloqalarni mustahkamlash bo‘yicha ham fikr almashildi.

/ Cooperation in the field of cinema between Uzbekistan and China is entering a new stage
Today, the Director of the Cinematography Agency of the Republic of Uzbekistan, Shuhrat Rizayev, received a delegation headed by Zhang Xuxia, Deputy Director of the China Film Archive.
During the meeting, the parties discussed the expansion of cooperation between the two countries in the field of cinema and film archiving.
✅ It was agreed to organize film screenings and a photo exhibition dedicated to the 80th anniversary of the Chinese people’s victory in the War of Resistance against Japanese aggression and the triumph in the World Anti-Fascist War. These events will take place on August 26–27 at the National Palace of Cinema Art of Uzbekistan.
✅ The parties also agreed to arrange internships for specialists of the Uzbekistan National Film Fund in China, launch practical training programs for them, and invite Chinese experts to Uzbekistan to conduct master classes.
The meeting also touched upon the implementation of joint projects, experience exchange, and the strengthening of cultural ties between the Cinematography Agency of Uzbekistan and the China Film Archive.
Both sides emphasized that such meetings contribute to further strengthening cultural relations between the two nations and to fostering friendship through the art of cinema.