/ O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida kino sohasidagi hamkorlik yangi bosqichga chiqmoqda.
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Kinematografiya agentligi direktori Shuhrat Rizayev Xitoy kinoarxivi direktori o‘rinbosari Zhang Xuxia boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Suhbat chog‘ida ikki davlat o‘rtasida kino va kinoarxivshunoslik yo‘nalishida o‘zaro hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
✅Xitoy xalqining yapon bosqinchilariga qarshi kurashi va jahon antifashistik urushi g‘alabasining 80 yilligiga bag‘ishlangan filmlar namoyishi hamda fotoko‘rgazmani tashkil etish masalasi kelishildi. Mazkur tadbirlar 26–27-avgust kunlari O‘zbekiston Milliy kino san’ati saroyida bo‘lib o‘tadi.
✅ Shuningdek, tomonlar O‘zbekiston Milliy kino fondi mutaxassislarini Xitoyda malaka oshirish, ular uchun amaliy o‘quv dasturlarini yo‘lga qo‘yish hamda xitoylik mutaxassislarni O‘zbekistonga taklif etib, master-klass mashg‘ulotlarini o‘tkazish masalasida kelishib oldilar.
Uchrashuv davomida kelgusida O‘zbekiston Kinematografiya agentligi va Xitoy kinoarxivi o‘rtasida qo‘shma loyihalar, tajriba almashinuvi hamda madaniy aloqalarni mustahkamlash bo‘yicha ham fikr almashildi.

/ Сотрудничество в сфере кино между Узбекистаном и Китаем выходит на новый этап.
Сегодня директор Агентства кинематографии Республики Узбекистан Шухрат Ризаев принял делегацию во главе с заместителем директора Китайского киноархива Чжан Сюйся.
В ходе беседы были обсуждены вопросы расширения сотрудничества между двумя странами в области кино и киноархивоведения.
✅ Достигнута договорённость о проведении показов фильмов и фотовыставки, посвящённых 80-летию победы китайского народа в войне сопротивления японским захватчикам и во Второй мировой войне. Эти мероприятия состоятся 26–27 августа во Дворце национального киноискусства Узбекистана.
✅ Кроме того, стороны договорились об организации стажировок специалистов Национального кинофонда Узбекистана в Китае, создании для них практических учебных программ, а также о приглашении китайских специалистов в Узбекистан для проведения мастер-классов.
В ходе встречи также обсуждались вопросы реализации совместных проектов, обмена опытом и укрепления культурных связей между Агентством кинематографии Узбекистана и Китайским киноархивом.
Стороны особо отметили, что подобные встречи служат укреплению культурных связей между двумя народами и развитию дружбы через киноискусство.