/ O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining 34 yilligiga bag‘ishlangan “Eng ulug‘, eng aziz” Respublika ko‘rik-tanlovi g‘oliblari e’lon qilindi!
O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining 34 yilligiga bag‘ishlangan “Eng ulug‘, eng aziz” Respublika ko‘rik-tanlovi g‘oliblari e’lon qilindi!
26.08.2025 11:04
2025 yil 10 iyuldagi Prezident qaroriga muvofiq, an’anaviy “Eng ulug‘, eng aziz” Respublika ko‘rik-tanlovi bu yil ham yuksak saviyada tashkil etildi.
26 avgusti kuni Yoshlar ishlari agentligi anjumanlar zalida tanlovning respublika bosqichi g‘oliblarini taqdirlash marosimi tantanali ravishda o‘tkazildi.
Tadbir  O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasi boshchiligida, Yozuvchilar uyushmasi, Kinematografiya agentligi, Milliy media birlashmasi, Respublika “Tasviriy oyina” ijodiy uyushmasi, Badiiy akademiya, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi hamda Milliy teleradiokompaniya hamkorligida o‘tdi.
Bu yilgi tanlov 7 ta nominatsiya bo‘yicha o‘tkazildi. Ulardan biri – “Kino san’ati asarlari” bo‘lib, unda:
“Vatan uchun, millat uchun, xalq uchun!” degan ulug‘ g‘oyani o‘zida mujassam etgan, zamonaviy O‘zbekiston hayoti, xalqimizning fidokorona mehnatlari, yosh avlod tarbiyasi va milliy qadriyatlarimizni chuqur aks ettirgan filmlar munosib baholandi.
“Kino san’ati asarlari” nominatsiyasi yo‘nalishida  quyidagi rejissyorlarning asarlari g‘olib deb topildi:
1️⃣ Rejissyor Abu Tolib Adamqulov “Pandemiya. Kovid-19” badiiy filmi uchun.
Filmda  2020–2021 yillardagi pandemiya davri, shifokorlarimiz matonati va tibbiyotda amalga oshirilgan islohotlar hayotiy obrazlar orqali namoyon etildi. Film yoshlarni vatanparvarlik va kasbga sadoqat ruhida tarbiyalash g‘oyasini ilgari suradi.
2️⃣ Abdulatif Haydarov “Buyuk bobolarim bolaligi” turkumidagi animatsiya filmlari uchun. Asarlarda buyuk ajdodlarga hurmat va yoshlarni ilm-ma’rifatga undash g‘oyasi chuqur ifodalangan.
3️⃣ Saida’loxon Masudxonov “Vali G‘afurov. Igna bilan yozilgan roman” hujjatli filmidagi rejissyorlik ishi uchun.  Filmda ikkinchi jahon urushi ortidan imkoniyati cheklangan bo‘lsa-da, o‘qituvchilik va yozuvchilikni birdek olib borgan, “Vafodor” romani muallifi Vali G‘afurovning matonatli taqdiri teran yoritilgan.
Bu asarlar nafaqat tomoshabin qalbida chuqur iz qoldirdi, balki mustaqil O‘zbekistonning yangi taraqqiyot bosqichida milliy g‘urur va Vatan tuyg‘usini targ‘ib etishda o‘zining munosib ulushini qo‘sha oldi.

/ Объявлены победители Республиканского конкурса «Самому великому, самому дорогому», посвященного 34-летию независимости Республики Узбекистан!
Объявлены победители Республиканского конкурса «Самому великому, самому дорогому», посвященного 34-летию независимости Республики Узбекистан!
26.08.2025 11:04
В соответствии с постановлением Президента от 10 июля 2025 года, традиционный Республиканский конкурс «Самый великий, самый дорогой» и в этом году был организован на высоком уровне.
26 августа в конференц-зале Агентства по делам молодежи состоялась торжественная церемония награждения победителей республиканского этапа конкурса.
Мероприятие прошло под руководством Союза журналистов Узбекистана при содействии Союза писателей, Агентства кинематографии, Национального медиаобъединения, творческого объединения «Тасвирий ойина», Академии художеств, Национального информационного агентства Узбекистана, а также Национальной телерадиокомпании.
В этом году конкурс проходил по 7 номинациям. Одна из них – «Произведения киноискусства». В данной категории были отмечены фильмы, воплощающие в себе великую идею: «Во имя Родины, во имя нации, во имя народа!», глубоко отражающие современную жизнь Узбекистана, самоотверженный труд нашего народа, воспитание молодежи и национальные ценности.
В номинации «Произведения киноискусства» победителями стали:
1️⃣ Режиссёр Абу Толиб Адамкулов – за художественный фильм «Пандемия. Covid-19».
Фильм посвящён событиям 2020–2021 годов, мужеству наших врачей и реформам в здравоохранении, показанным через жизненные образы. Картина призывает молодежь к патриотизму и преданности профессии.
2️⃣ Абдулатиф Хайдаров – за цикл анимационных фильмов «Детство великих предков».
В работах глубоко выражена идея уважения к великим предкам и призыв к молодёжи стремиться к знаниям и просвещению.
3️⃣ Саидалохон Масудхонов – за режиссерскую работу в документальном фильме «Вали Гафуров. Роман, написанный иглой».
Фильм рассказывает о судьбе Вали Гафурова – автора романа «Верный», который, несмотря на ограниченные возможности после Второй мировой войны, сумел совмещать преподавательскую и писательскую деятельность.
Эти произведения оставили глубокий след в сердцах зрителей и внесли достойный вклад в укрепление национальной гордости и чувства Родины на новом этапе развития независимого Узбекистана.