/ O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining 34 yilligiga bag‘ishlangan “Eng ulug‘, eng aziz” Respublika ko‘rik-tanlovi g‘oliblari e’lon qilindi!
O‘zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining 34 yilligiga bag‘ishlangan “Eng ulug‘, eng aziz” Respublika ko‘rik-tanlovi g‘oliblari e’lon qilindi!
26.08.2025 11:04
2025 yil 10 iyuldagi Prezident qaroriga muvofiq, an’anaviy “Eng ulug‘, eng aziz” Respublika ko‘rik-tanlovi bu yil ham yuksak saviyada tashkil etildi.
26 avgusti kuni Yoshlar ishlari agentligi anjumanlar zalida tanlovning respublika bosqichi g‘oliblarini taqdirlash marosimi tantanali ravishda o‘tkazildi.
Tadbir  O‘zbekiston Jurnalistlar uyushmasi boshchiligida, Yozuvchilar uyushmasi, Kinematografiya agentligi, Milliy media birlashmasi, Respublika “Tasviriy oyina” ijodiy uyushmasi, Badiiy akademiya, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi hamda Milliy teleradiokompaniya hamkorligida o‘tdi.
Bu yilgi tanlov 7 ta nominatsiya bo‘yicha o‘tkazildi. Ulardan biri – “Kino san’ati asarlari” bo‘lib, unda:
“Vatan uchun, millat uchun, xalq uchun!” degan ulug‘ g‘oyani o‘zida mujassam etgan, zamonaviy O‘zbekiston hayoti, xalqimizning fidokorona mehnatlari, yosh avlod tarbiyasi va milliy qadriyatlarimizni chuqur aks ettirgan filmlar munosib baholandi.
“Kino san’ati asarlari” nominatsiyasi yo‘nalishida  quyidagi rejissyorlarning asarlari g‘olib deb topildi:
1️⃣ Rejissyor Abu Tolib Adamqulov “Pandemiya. Kovid-19” badiiy filmi uchun.
Filmda  2020–2021 yillardagi pandemiya davri, shifokorlarimiz matonati va tibbiyotda amalga oshirilgan islohotlar hayotiy obrazlar orqali namoyon etildi. Film yoshlarni vatanparvarlik va kasbga sadoqat ruhida tarbiyalash g‘oyasini ilgari suradi.
2️⃣ Abdulatif Haydarov “Buyuk bobolarim bolaligi” turkumidagi animatsiya filmlari uchun. Asarlarda buyuk ajdodlarga hurmat va yoshlarni ilm-ma’rifatga undash g‘oyasi chuqur ifodalangan.
3️⃣ Saida’loxon Masudxonov “Vali G‘afurov. Igna bilan yozilgan roman” hujjatli filmidagi rejissyorlik ishi uchun.  Filmda ikkinchi jahon urushi ortidan imkoniyati cheklangan bo‘lsa-da, o‘qituvchilik va yozuvchilikni birdek olib borgan, “Vafodor” romani muallifi Vali G‘afurovning matonatli taqdiri teran yoritilgan.
Bu asarlar nafaqat tomoshabin qalbida chuqur iz qoldirdi, balki mustaqil O‘zbekistonning yangi taraqqiyot bosqichida milliy g‘urur va Vatan tuyg‘usini targ‘ib etishda o‘zining munosib ulushini qo‘sha oldi.

/ The winners of the "Greatest, Most Dearest" Republican Contest dedicated to the 34th anniversary of the independence of the Republic of Uzbekistan have been announced!
The winners of the "Greatest, Most Dearest" Republican Contest dedicated to the 34th anniversary of the independence of the Republic of Uzbekistan have been announced!
26.08.2025 11:04
In accordance with the Presidential Decree of July 10, 2025, the traditional Republican Contest “The Greatest, the Dearest” was once again organized at a high level this year.
On August 26, the solemn award ceremony for the winners of the republican stage of the contest was held in the conference hall of the Youth Affairs Agency.
The event was organized under the leadership of the Union of Journalists of Uzbekistan, with the participation of the Writers’ Union, the Cinematography Agency, the National Media Association, the creative association “Tasviriy Oyina”, the Academy of Arts, the National News Agency of Uzbekistan, and the National Television and Radio Company.
This year the contest was held in 7 nominations. One of them was “Cinematic Works”, in which films embodying the noble idea “For the Motherland, for the nation, for the people!” were highly appreciated. These works deeply reflect modern life in Uzbekistan, the selfless labor of our people, the upbringing of the younger generation, and our national values.
In the nomination “Cinematic Works”, the winners were:
1️⃣ Director Abu Tolib Adamqulov – for the feature film “Pandemic. Covid-19”.
The film depicts the 2020–2021 pandemic period, the courage of our doctors, and healthcare reforms through vivid characters. It conveys the idea of educating youth in the spirit of patriotism and professional dedication.
2️⃣ Abdulatif Haydarov – for the animated series “The Childhood of My Great Ancestors”.
These works emphasize respect for great ancestors and inspire young people to pursue knowledge and enlightenment.
3️⃣ Saida’loxon Masudxonov – for directing the documentary film “Vali Gafurov. A Novel Written with a Needle”.
The film tells the story of Vali Gafurov, author of the novel “Vafodor”, who, despite physical limitations after World War II, managed to combine teaching and writing with remarkable perseverance.
These works not only left a profound impression on the audience but also made a worthy contribution to promoting national pride and the spirit of patriotism in the new stage of independent Uzbekistan’s development.