/ “Altыn Minbar” 21-Xalqaro kinofestivalida g‘oliblikni qo‘lga kiritgan kinoijodkorlar tantanali kutib olindi.
“Altыn Minbar” 21-Xalqaro kinofestivalida g‘oliblikni qo‘lga kiritgan kinoijodkorlar tantanali kutib olindi.
15.09.2025 09:39
Bugun Toshkent Xalqaro aeroportida Tatarstan poytaxti Qozon shahrida 5–9 sentabr kunlari bo‘lib o‘tgan “Altыn Minbar” 21-Xalqaro kinofestivalida ishtirok etib, yuksak natijalarga erishgan kinoijodkorlarni tantanali kutib olish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur nufuzli festivalda:
“Maxtumquli Firog‘iy” filmi “Rossiya – Islom olami” yo‘nalishining asosiy mukofotiga sazovor bo‘ldi.
Kinematografiya agentligi buyurtmasiga binoan “Hujjatli va xronikal filmlar kinostudiyasi” DUK tomonidan rejissyor Navro‘za Biynazova tomonidan suratga olingan “Mangu lahzalar” filmi esa hujjatli filmlar yo‘nalishida kinojurnalistlar va kinotanqidchilar e’tirofiga sazovor bo‘ldi.
Ushbu yutuqlar O‘zbekiston kinosining xalqaro maydondagi salohiyati ortib borayotganini yana bir bor yaqqol namoyon etdi.

/ The winners of the 21st "Altyn Minbar" International Film Festival were given a ceremonial welcome.
The winners of the 21st "Altyn Minbar" International Film Festival were given a ceremonial welcome.
15.09.2025 09:39
Today, a solemn welcoming ceremony was held at Tashkent International Airport to honor filmmakers who participated in the 21st International Film Festival "Altyn Minbar", which was held in Kazan, the capital of Tatarstan, from September 5 to 9.
At this prestigious festival:
The film "Makhtumkuli Firugi" won the main prize in the "Russia - Islamic World" category.
The film "Eternal Moments", shot by director Navroza Biynazova at the request of the Cinematography Agency by the State Enterprise "Documentary and Chronicle Film Studio", received recognition from film journalists and film critics in the documentary category.
These achievements once again clearly demonstrated the growing potential of Uzbek cinema in the international arena.