/ “Mahbora. Ona simfoniyasi” va “Toyloq tajribasi” hujjatli hamda “Shamsiqamar” badiiy filmining premyerasi bo‘lib o‘tdi.
“Mahbora. Ona simfoniyasi” va “Toyloq tajribasi” hujjatli hamda “Shamsiqamar” badiiy filmining premyerasi bo‘lib o‘tdi.
17.09.2025 06:04
Bugun O‘zbekiston Milliy kino sanʼati saroyida Kinematografiya agentligi hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Ijtimoiy himoya milliy agentligi hamkorligida yaratilgan “Mahbora. Ona simfoniyasi” va “Toyloq tajribasi” hujjatli hamda “Shamsiqamar” badiiy filmining premyerasi bo‘lib o‘tdi.
Namoyishda Kinematografiya agentligi direktori Shuhrat Rizayev, Agentlik direktori maslahatchisi Sayfullo Rajabov, kinoijodkorlar, yurtdoshlarimiz hamda OAV vakillari ishtirok etishdi. Shuhrat Rizayev ushbu filmlarning mazmuni va jamiyatdagi ahamiyati xususida atroflicha so‘z yuritdi.

/ The premiere of the documentary "Mahbora. Mother's Symphony" and "The Experience of a Horse" and the feature film "Shamsikamar" took place
The premiere of the documentary "Mahbora. Mother's Symphony" and "The Experience of a Horse" and the feature film "Shamsikamar" took place
17.09.2025 06:04
Today, the premiere of the documentary “Mahbora. Mother's Symphony” and “The Experience of a Horse” and the feature film “Shamsikamar”, created in collaboration with the Cinematography Agency and the National Agency for Social Protection under the President of the Republic of Uzbekistan, took place at the National Palace of Cinematography of Uzbekistan.
The screening was attended by Shukhrat Rizayev, Director of the Cinematography Agency, Sayfullo Rajabov, Advisor to the Director of the Agency, filmmakers, our compatriots, and representatives of the media. Shukhrat Rizayev spoke in detail about the content of these films and their significance in society.