/ Rossiyaning Sankt-Peterburg shahrida XI Xalqaro madaniy forumi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 11-13 sentyabr kunlari Rossiya Federatsiyasining Sankt-Peterburg shahrida XI Xalqaro madaniy forumi bo‘lib o‘tdi. Bunda madaniyat sohasidagi rahbarlar, yetakchi xalqaro ekspertlar hamda dunyoga mashhur madaniyat arboblari ishtirok etishdi.
O‘zbekiston Respublikasi tomonidan ham bir qator mutasaddi rahbarlar: Kinematografiya agentligi ijro apparati rahbari Navro‘z Musyaev, Milliy kinematografiyani rivojlantirish markazi direktori Furqat Usmonov hamda Milliy kinematografiyani rivojlantirish markazining xalqaro aloqalar bo‘limi mutaxassisi Sayyora Xudayberdiyevalar ishtirok etishdi.
Forumda mamlakatlar o‘rtasidagi madaniy aloqalarni rivojlantirishga qaratilgan so‘nggi loyihalar tafdim etilib, zamonaviy dunyoda kinoning oldingi va keyingi o‘rni, ijtimoiy jarayonlarga ta’siri, turli madaniy an’analarni integratsiyalashuvining ahamiyati bilan bog‘liq mavzular muhokama qilindi.
O‘zbekiston nomidan Milliy kinematografiyani rivojlantirish markazi direktori Furqat Usmonov so‘zga chiqib:
“Bugungi kunda milliy madaniyatning o‘ziga xosligi uchun sabab emas, balki muloqot va o‘zaro boyitish uchun qulay imkoniyat. “Yaqin o‘tmishda biz bir katta oila edik, endi esa jamiyatda birlashdik. Bu loyiha doirasida madaniyatlar muloqotini joriy etish va uni raqamli makonda rivojlantirish uchun yaxshi imkoniyatdir. Biz raqamli tarqatish bugungi kunda sezilarli sur’atga ega bo‘layotganini ko‘rmoqdamiz va ehtimol bu MDH mamlakatlarida yagona oqim platformasini ko‘rib chiqishga arziydi. Bu bozor imkoniyatlarini kengaytirishning yana bir yo‘li. Hamdo‘stlikning Osiyo maydoni biz xohlaganchalik mahalliy filmlarga boy emas. Biz mustaqil, Art-House filmlarini ishlab chiqarishni yaxshi o‘rgandik, ammo tijorat filmlarini ham rivojlantirish kerakligini ta’kidlab o‘tdi.

/ XI Международный культурный форум прошел в Санкт-Петербурге, Россия
11–13 сентября текущего года в Санкт-Петербурге (Российская Федерация) прошёл XI Международный культурный форум. В нём приняли участие видные деятели культуры, ведущие международные эксперты и всемирно известные деятели культуры.
В форуме также приняли участие представители Республики Узбекистан: руководитель аппарата Агентства по кинематографии Навруз Мусьяев, директор Национального центра развития кинематографии Фуркат Усманов и специалист отдела международных связей Национального центра развития кинематографии Сайёра Худайбердиева.
На форуме были представлены новейшие проекты, направленные на развитие культурных связей между странами, а также обсуждались темы, связанные с прошлой и будущей ролью кинематографа в современном мире, его влиянием на общественные процессы и важностью интеграции различных культурных традиций.
Выступая от имени Узбекистана, директор Национального центра развития кинематографии Фуркат Усманов отметил:
«Сегодня это не повод для самобытности национальной культуры, а удобная возможность для диалога и взаимообогащения. Ещё совсем недавно мы были одной большой семьёй, а теперь сплотились в обществе. Это хорошая возможность внедрить диалог культур в рамках проекта и развивать его в цифровом пространстве. Мы видим, что цифровая дистрибуция сегодня набирает значительные обороты, и, возможно, стоит рассмотреть возможность создания единой стриминговой платформы в странах СНГ. Это ещё один способ расширить рыночные возможности. Азиатское пространство Содружества не так богато локальными фильмами, как хотелось бы. Мы хорошо научились производить независимое, артхаусное кино, но нам также необходимо развивать коммерческое кино», – отметил он.