/ Rossiyaning Sankt-Peterburg shahrida XI Xalqaro madaniy forumi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 11-13 sentyabr kunlari Rossiya Federatsiyasining Sankt-Peterburg shahrida XI Xalqaro madaniy forumi bo‘lib o‘tdi. Bunda madaniyat sohasidagi rahbarlar, yetakchi xalqaro ekspertlar hamda dunyoga mashhur madaniyat arboblari ishtirok etishdi.
O‘zbekiston Respublikasi tomonidan ham bir qator mutasaddi rahbarlar: Kinematografiya agentligi ijro apparati rahbari Navro‘z Musyaev, Milliy kinematografiyani rivojlantirish markazi direktori Furqat Usmonov hamda Milliy kinematografiyani rivojlantirish markazining xalqaro aloqalar bo‘limi mutaxassisi Sayyora Xudayberdiyevalar ishtirok etishdi.
Forumda mamlakatlar o‘rtasidagi madaniy aloqalarni rivojlantirishga qaratilgan so‘nggi loyihalar tafdim etilib, zamonaviy dunyoda kinoning oldingi va keyingi o‘rni, ijtimoiy jarayonlarga ta’siri, turli madaniy an’analarni integratsiyalashuvining ahamiyati bilan bog‘liq mavzular muhokama qilindi.
O‘zbekiston nomidan Milliy kinematografiyani rivojlantirish markazi direktori Furqat Usmonov so‘zga chiqib:
“Bugungi kunda milliy madaniyatning o‘ziga xosligi uchun sabab emas, balki muloqot va o‘zaro boyitish uchun qulay imkoniyat. “Yaqin o‘tmishda biz bir katta oila edik, endi esa jamiyatda birlashdik. Bu loyiha doirasida madaniyatlar muloqotini joriy etish va uni raqamli makonda rivojlantirish uchun yaxshi imkoniyatdir. Biz raqamli tarqatish bugungi kunda sezilarli sur’atga ega bo‘layotganini ko‘rmoqdamiz va ehtimol bu MDH mamlakatlarida yagona oqim platformasini ko‘rib chiqishga arziydi. Bu bozor imkoniyatlarini kengaytirishning yana bir yo‘li. Hamdo‘stlikning Osiyo maydoni biz xohlaganchalik mahalliy filmlarga boy emas. Biz mustaqil, Art-House filmlarini ishlab chiqarishni yaxshi o‘rgandik, ammo tijorat filmlarini ham rivojlantirish kerakligini ta’kidlab o‘tdi.

/ The XI International Cultural Forum was held in St. Petersburg, Russia
On September 11-13 of this year, the XI International Cultural Forum was held in St. Petersburg, Russian Federation. It was attended by leaders in the field of culture, leading international experts and world-famous cultural figures.
A number of relevant leaders also participated from the Republic of Uzbekistan: Head of the Executive Office of the Cinematography Agency Navruz Musyaev, Director of the National Center for the Development of Cinematography Furkat Usmanov, and Specialist of the International Relations Department of the National Center for the Development of Cinematography Sayyora Khudaiberdiyeva.
The forum presented the latest projects aimed at developing cultural relations between countries, and discussed topics related to the past and future role of cinema in the modern world, its impact on social processes, and the importance of integrating various cultural traditions.
Speaking on behalf of Uzbekistan, the Director of the National Center for the Development of Cinematography, Furkat Usmanov, said:
“Today, it is not a reason for the uniqueness of national culture, but a convenient opportunity for dialogue and mutual enrichment. “In the recent past, we were one big family, and now we have united in society. This is a good opportunity to introduce dialogue between cultures within the framework of the project and develop it in the digital space. We see that digital distribution is gaining significant momentum today, and perhaps it is worth considering a single streaming platform in the CIS countries. This is another way to expand market opportunities. The Asian space of the Commonwealth is not as rich in local films as we would like. We have learned to produce independent, Art-House films well, but we also need to develop commercial films, he noted.