/ Joriy yilning 22-26 sentabr kunlari Xitoyning Fuchjou shahrida XII Ipak yo‘li xalqaro kinofestivali bo‘lib o‘tmoqda.
Joriy yilning 22-26 sentabr kunlari Xitoyning Fuchjou shahrida XII Ipak yo‘li xalqaro kinofestivali bo‘lib o‘tmoqda.
25.09.2025 09:17
Unda O‘zbekiston kinematografiyasi vakillari ham faol ishtirok etishmoqda. Bu yilgi Ipak yo‘li xalqaro kinofestivalida O‘zbekistondan Milliy kinematografiyani rivojlantirish markazi direktori Furqat Usmonov, kinorejissyor va aktyor Fotih Jalolov, kinorejissyor Akrom Shaxnazarov hamda O‘zbekiston animatsiya studiyalari assotsiatsiyasi rahbari, rejissyor Abdulatif Haydarov qatnashishmoqda.
Xitoyning mazkur nufuzli kinofestivalining tanlovdan tashqari dasturidan "House", "Pandemiya" kabi badiiy filmlar o‘rin olgan. Shuningdek, festival maydonlarida yirik anjumanlar ham bo‘lib o‘tmoqda.
Xususan, "Bir makon - bir yo‘l" tashabbusini qo‘llab-quvvatlovchi mamlakatlar kino sohasi vakillarining forumi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston, Xitoy, Rossiya, Hindiston, Birlashgan Arab Amirliklari, Belarus, Malayziya, Indoneziya, Janubiy Afrika, Keniya, Kambodja, Nepal kabi mamlakatlarning kino tashkilotlari mas’ul vakillari o‘z taqdimotlarini o‘tkazishdi hamda o‘zaro hamkorlik doiralarini kengaytirish yuzasidan o‘z taklif va tashabbuslarini bildirishdi.
Anjuman yakunida "Bir makon - bir yo‘l" tashabbusi doirasida xalqaro kino platformasi hamkorligi to‘g‘risida anglashuv memorandumi qabul qilindi.

/ The 12th Silk Road International Film Festival is being held in Fuzhou, China, from September 22-26 of this year.
The 12th Silk Road International Film Festival is being held in Fuzhou, China, from September 22-26 of this year.
25.09.2025 09:17
Representatives of Uzbek cinematography are also actively participating in it. This year's Silk Road International Film Festival is attended by the director of the National Center for the Development of Cinematography Furkat Usmanov, film director and actor Fatih Jalolov, film director Akrom Shakhnazarov, and the head of the Association of Animation Studios of Uzbekistan, director Abdulatif Haydarov.
The non-competition program of this prestigious Chinese film festival includes feature films such as "House" and "Pandemic". Major conferences are also being held at the festival grounds.
In particular, a forum of representatives of the film industry of countries supporting the "One Space - One Road" initiative was held. At the event, responsible representatives of film organizations from countries such as Uzbekistan, China, Russia, India, the United Arab Emirates, Belarus, Malaysia, Indonesia, South Africa, Kenya, Cambodia, and Nepal made presentations and expressed their proposals and initiatives to expand the scope of mutual cooperation.
At the end of the conference, a memorandum of understanding was adopted on cooperation in the international film platform within the framework of the "One Space - One Road" initiative.