/ Joriy yilning 22-26 sentabr kunlari Xitoyning Fuchjou shahrida XII Ipak yo‘li xalqaro kinofestivali bo‘lib o‘tmoqda.
Joriy yilning 22-26 sentabr kunlari Xitoyning Fuchjou shahrida XII Ipak yo‘li xalqaro kinofestivali bo‘lib o‘tmoqda.
25.09.2025 09:17
Unda O‘zbekiston kinematografiyasi vakillari ham faol ishtirok etishmoqda. Bu yilgi Ipak yo‘li xalqaro kinofestivalida O‘zbekistondan Milliy kinematografiyani rivojlantirish markazi direktori Furqat Usmonov, kinorejissyor va aktyor Fotih Jalolov, kinorejissyor Akrom Shaxnazarov hamda O‘zbekiston animatsiya studiyalari assotsiatsiyasi rahbari, rejissyor Abdulatif Haydarov qatnashishmoqda.
Xitoyning mazkur nufuzli kinofestivalining tanlovdan tashqari dasturidan "House", "Pandemiya" kabi badiiy filmlar o‘rin olgan. Shuningdek, festival maydonlarida yirik anjumanlar ham bo‘lib o‘tmoqda.
Xususan, "Bir makon - bir yo‘l" tashabbusini qo‘llab-quvvatlovchi mamlakatlar kino sohasi vakillarining forumi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston, Xitoy, Rossiya, Hindiston, Birlashgan Arab Amirliklari, Belarus, Malayziya, Indoneziya, Janubiy Afrika, Keniya, Kambodja, Nepal kabi mamlakatlarning kino tashkilotlari mas’ul vakillari o‘z taqdimotlarini o‘tkazishdi hamda o‘zaro hamkorlik doiralarini kengaytirish yuzasidan o‘z taklif va tashabbuslarini bildirishdi.
Anjuman yakunida "Bir makon - bir yo‘l" tashabbusi doirasida xalqaro kino platformasi hamkorligi to‘g‘risida anglashuv memorandumi qabul qilindi.

/ 12-й Международный кинофестиваль «Шелковый путь» пройдет в Фучжоу (Китай) с 22 по 26 сентября этого года.
12-й Международный кинофестиваль «Шелковый путь» пройдет в Фучжоу (Китай) с 22 по 26 сентября этого года.
25.09.2025 09:17
В нём активно участвуют и представители узбекской кинематографии. В этом году в Международном кинофестивале «Шёлковый путь» принимают участие директор Национального центра развития кинематографии Фуркат Усманов, режиссёр и актёр Фатих Джалолов, режиссёр Акром Шахназаров и глава Ассоциации анимационных студий Узбекистана, режиссёр Абдулатиф Хайдаров.
Внеконкурсная программа этого престижного китайского кинофестиваля включает такие художественные фильмы, как «Дом» и «Пандемия». На площадке фестиваля также проходят крупные конференции.
В частности, состоялся форум представителей киноиндустрии стран, поддерживающих инициативу «Одно пространство – один путь». На мероприятии выступили ответственные представители киноорганизаций из таких стран, как Узбекистан, Китай, Россия, Индия, Объединённые Арабские Эмираты, Беларусь, Малайзия, Индонезия, ЮАР, Кения, Камбоджа и Непал, которые высказали свои предложения и инициативы по расширению сферы взаимного сотрудничества.
По итогам конференции был принят меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в сфере международной киноплатформы в рамках инициативы «Одно пространство – один путь».