/ "Qo‘rqut ota" V turk dunyosi kinofestivalining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
1-4-oktyabr kunlari Qozog‘istonning Aktau shahrida o‘tkazilayotgan “Qo‘rqut ota” V xalqaro kinofestivalda bir guruh o‘zbek kino ijodkorlari  ishtirok etishmoqda.
Festival doirasida “O‘zbekiston kinosi kunlari” ham bo‘lib o‘tadi.
Kinofestivalning ochilish marosimida O‘zbekiston Kinematografiya agentligi direktori Shuhrat Rizayev boshchiligida o‘zbek kino yulduzlari, aktyorlar va rejissyorlar ishtirok etishdi.
Bu yil "Qo‘rqut ota" V xalqaro kinofestivalida Ayub Shahobiddinovning “Bahorni quvib”,  Nusrat Husanovning "Shamsiqamar”, Doniyor Shokirovning" Jadid ma’rifati.”,  Saida’loxon Mas’udxonovning "Vali G‘afurov - igna bilan yozilgan roman" filmlari yo‘nalishlar bo‘yicha g‘oliblikka asosiy da’vogarlar ro‘yxatidan joy olgan.

/ The opening ceremony of the 5th "Korkut Ota" Turkic World Film Festival took place.
A group of Uzbek filmmakers are participating in the 5th "Korkut Ota" International Film Festival, which is being held in Aktau, Kazakhstan, from October 1 to 4.
"Uzbek Cinema Days" will also be held as part of the festival.
Uzbek film stars, actors and directors, led by Shukhrat Rizayev, Director of the Uzbekistan Cinematography Agency, attended the opening ceremony of the film festival.
This year, the films "Chasing Spring" by Ayub Shahobiddinov, "Shamsikamar" by Nusrat Husanov, "Jadid marifati" by Doniyor Shokirov, and "Vali Gafurov - a novel written with a needle" by Saida'lokhon Mas'udkhanov are among the main contenders for the award in the categories of the 5th "Korkut Ota" International Film Festival.