/ "Qo‘rqut ota" V turk dunyosi kinofestivalining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
1-4-oktyabr kunlari Qozog‘istonning Aktau shahrida o‘tkazilayotgan “Qo‘rqut ota” V xalqaro kinofestivalda bir guruh o‘zbek kino ijodkorlari  ishtirok etishmoqda.
Festival doirasida “O‘zbekiston kinosi kunlari” ham bo‘lib o‘tadi.
Kinofestivalning ochilish marosimida O‘zbekiston Kinematografiya agentligi direktori Shuhrat Rizayev boshchiligida o‘zbek kino yulduzlari, aktyorlar va rejissyorlar ishtirok etishdi.
Bu yil "Qo‘rqut ota" V xalqaro kinofestivalida Ayub Shahobiddinovning “Bahorni quvib”,  Nusrat Husanovning "Shamsiqamar”, Doniyor Shokirovning" Jadid ma’rifati.”,  Saida’loxon Mas’udxonovning "Vali G‘afurov - igna bilan yozilgan roman" filmlari yo‘nalishlar bo‘yicha g‘oliblikka asosiy da’vogarlar ro‘yxatidan joy olgan.

/ Состоялась церемония открытия V Международного фестиваля тюркских фильмов «Коркут Ота».
Группа узбекских кинематографистов принимает участие в V Международном кинофестивале «Коркут Ота», который проходит в Актау (Казахстан) с 1 по 4 октября.
В рамках фестиваля также пройдут «Дни узбекского кино».
В церемонии открытия кинофестиваля приняли участие звёзды узбекского кино, актёры и режиссёры во главе с директором Агентства Узбекистана по кинематографии Шухратом Ризаевым.
В этом году среди главных претендентов на премию в номинациях V Международного кинофестиваля «Коркут Ота» – фильмы «В погоне за весной» Аюба Шахобиддинова, «Шамсикамар» Нусрата Хусанова, «Джадид маърифати» Дониера Шокирова и «Вали Гафуров – роман, написанный иглой» Саидалахона Масъудханова.