/ Aktau shahrida bo‘lib o‘tayotgan “Qo‘rqut ota” V xalqaro kinofestival doirasida turkiy davlatlar kinematografiya sohasi vakillari ishtirokida turkiy dunyo kino olami istiqbollariga bag‘ishlangan anjuman bo‘lib o‘tdi.
Aktau shahrida bo‘lib o‘tayotgan “Qo‘rqut ota” V xalqaro kinofestival doirasida turkiy davlatlar kinematografiya sohasi vakillari ishtirokida turkiy dunyo kino olami istiqbollariga bag‘ishlangan anjuman bo‘lib o‘tdi.
02.10.2025 07:01
O‘zbekiston tomonidan turkiy davlatlarning mushtarak tarixi va madaniyatini yanada keng targ‘ib etish maqsadida “Turon zamin”xalqaro kinoforumini tashkil etish hamda turkiy davlatlarning kino katologi va yagona internet platformasini yaratish taklifi ilgari so‘rildi. Taklif bir ovozdan yig‘ilish ishtiroqchilari tomonidan qo‘llab quvvatlandi.

/ В рамках V Международного кинофестиваля «Коркут Ота» в Актау прошла конференция, посвященная перспективам развития кинематографа тюркоязычного мира, в которой приняли участие представители кинематографической индустрии тюркоязычных стран.
В рамках V Международного кинофестиваля «Коркут Ота» в Актау прошла конференция, посвященная перспективам развития кинематографа тюркоязычного мира, в которой приняли участие представители кинематографической индустрии тюркоязычных стран.
02.10.2025 07:01
Ранее Узбекистан выступил с инициативой организации международного кинофорума «Turan Land», а также создания каталога фильмов и единой интернет-платформы тюркоязычных стран в целях дальнейшей популяризации общей истории и культуры тюркоязычных стран. Данное предложение было единогласно поддержано участниками встречи.