/ “Tirik tarix” kinofilmlar dasturidan o‘rin olgan filmlarni hamkorlikda ishlab chiqarishga oid turkiy tilli davlatlar o‘rtasida hamkorlik kelishuviga erishilmoqda. Xususan “Tirik tarix” dasturi doirasida tasvirga olinadigan “Ahmad Yassaviy” filmini qozog‘istonlik kino ijodkorlar bilan hamkorlikda ishlab chiqarishga doir O‘zbekiston Kinematografiya agentligi va Qozoqog‘iston Milliy kenematografiyani qo‘llab quvvatlash markazi o‘rtasida memorandum imzolandi.
“Tirik tarix” kinofilmlar dasturidan o‘rin olgan filmlarni hamkorlikda ishlab chiqarishga oid turkiy tilli davlatlar o‘rtasida hamkorlik kelishuviga erishilmoqda. Xususan “Tirik tarix” dasturi doirasida tasvirga olinadigan “Ahmad Yassaviy” filmini qozog‘istonlik kino ijodkorlar bilan hamkorlikda ishlab chiqarishga doir O‘zbekiston Kinematografiya agentligi va Qozoqog‘iston Milliy kenematografiyani qo‘llab quvvatlash markazi o‘rtasida memorandum imzolandi.
02.10.2025 12:13
“Tirik tarix” kinofilmlar dasturidan o‘rin olgan filmlarni hamkorlikda ishlab chiqarishga oid turkiy tilli davlatlar o‘rtasida hamkorlik kelishuviga erishilmoqda. Xususan “Tirik tarix” dasturi doirasida tasvirga olinadigan  “Ahmad Yassaviy” filmini qozog‘istonlik kino ijodkorlar bilan hamkorlikda ishlab chiqarishga doir O‘zbekiston Kinematografiya agentligi va Qozoqog‘iston Milliy kenematografiyani qo‘llab quvvatlash markazi o‘rtasida memorandum imzolandi.

/ Достигается соглашение о сотрудничестве между тюркоязычными странами по совместному производству фильмов, входящих в кинопрограмму «Живая история». В частности, между Агентством по кинематографии Узбекистана и Национальным центром поддержки кинематографии Казахстана подписан меморандум о совместном производстве с казахстанскими кинематографистами фильма «Ахмад Яссави», съемки которого пройдут в рамках программы «Живая история».
Достигается соглашение о сотрудничестве между тюркоязычными странами по совместному производству фильмов, входящих в кинопрограмму «Живая история». В частности, между Агентством по кинематографии Узбекистана и Национальным центром поддержки кинематографии Казахстана подписан меморандум о совместном производстве с казахстанскими кинематографистами фильма «Ахмад Яссави», съемки которого пройдут в рамках программы «Живая история».
02.10.2025 12:13