/ Hamza Umarov tavalludining 100 yilligiga bag‘ishlangan xotira kechasi bo‘lib o‘tdi
Bugun O‘zbekiston Milliy kino sanʼati saroyida O‘zbekiston xalq artisti, taniqli teatr va kino aktyori, dublyaj ustasi Hamza Umarov tavalludining 100 yilligi munosabati bilan xotira kechasi tashkil etildi.
🎭 Tadbirda Kinematografiya agentligi direktori Shuhrat Rizayev, sanʼatkorning shogirdlari, kinoijodkorlar hamda OAV vakillari ishtirok etdi. Shuhrat Rizayev, O‘zbekistonda xizmat ko’rsatgan artist Boir Xolmirzayev aktyorning hayoti va ijodiy faoliyati, milliy kino san’ati taraqqiyotidagi o‘rni haqida iliq fikr-mulohazalar bildirishdi.
✨ Shuningdek, tadbir davomida O‘zbekiston Kino san’ati muzeyi tomonidan sanʼatkor hayoti va ijodiga bag‘ishlangan fotoko‘rgazma ham tashkil etildi. Tadbir davomida Hamza Umarov ishtirokidagi filmlardan parchalar ham namoyish qilindi.

/ A memorial evening dedicated to the 100th anniversary of the birth of Hamza Umarov was held
Today, a memorial evening was organized at the National Palace of Cinematography of Uzbekistan on the occasion of the 100th anniversary of the birth of the People's Artist of Uzbekistan, famous theater and film actor, dubbing master Hamza Umarov.
🎭 The event was attended by Shukhrat Rizayev, director of the Cinematography Agency, the artist's students, filmmakers and media representatives. Shukhrat Rizayev, Honored Artist of Uzbekistan Boir Kholmirzayev expressed warm opinions about the actor's life and creative work, his role in the development of national cinema.
✨ Also, during the event, the Museum of Cinematography of Uzbekistan organized a photo exhibition dedicated to the artist's life and work. Excerpts from films featuring Hamza Umarov were also shown during the event.