/ Hamza Umarov tavalludining 100 yilligiga bag‘ishlangan xotira kechasi bo‘lib o‘tdi
Bugun O‘zbekiston Milliy kino sanʼati saroyida O‘zbekiston xalq artisti, taniqli teatr va kino aktyori, dublyaj ustasi Hamza Umarov tavalludining 100 yilligi munosabati bilan xotira kechasi tashkil etildi.
🎭 Tadbirda Kinematografiya agentligi direktori Shuhrat Rizayev, sanʼatkorning shogirdlari, kinoijodkorlar hamda OAV vakillari ishtirok etdi. Shuhrat Rizayev, O‘zbekistonda xizmat ko’rsatgan artist Boir Xolmirzayev aktyorning hayoti va ijodiy faoliyati, milliy kino san’ati taraqqiyotidagi o‘rni haqida iliq fikr-mulohazalar bildirishdi.
✨ Shuningdek, tadbir davomida O‘zbekiston Kino san’ati muzeyi tomonidan sanʼatkor hayoti va ijodiga bag‘ishlangan fotoko‘rgazma ham tashkil etildi. Tadbir davomida Hamza Umarov ishtirokidagi filmlardan parchalar ham namoyish qilindi.

/ Состоялся вечер памяти, посвященный 100-летию со дня рождения Хамзы Умарова
Сегодня в Национальном дворце кинематографии Узбекистана состоялся вечер памяти, посвященный 100-летию со дня рождения народного артиста Узбекистана, известного актёра театра и кино, мастера дубляжа Хамзы Умарова.
🎭 В мероприятии приняли участие директор Агентства по кинематографии Шухрат Ризаев, ученики артиста, кинематографисты и представители СМИ. Шухрат Ризаев, заслуженный артист Узбекистана Боир Холмирзаев тепло высказались о жизни и творчестве актёра, его роли в развитии национального кинематографа.
✨ Также в рамках мероприятия Музей кинематографии Узбекистана организовал фотовыставку, посвящённую жизни и творчеству артиста. Также были показаны отрывки из фильмов с участием Хамзы Умарова.