/ O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Kinematografiya agentligi direktori Shuhrat Rizayevning O‘zbek tili bayrami munosabati bilan tabrigi!
O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Kinematografiya agentligi direktori Shuhrat Rizayevning O‘zbek tili bayrami munosabati bilan tabrigi!
20.10.2025 08:28
Hurmatli yurtdoshlar, qadrli kinoijodkorlar!
Kinematografiya agentligi jamoasi Sizlarni O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganining 36 yilligi hamda “21-oktabr – O‘zbek tili bayrami kuni” bilan samimiy qutlaydi.
Biz kinoijodkorlar yaratayotgan har bir filmlarimiz orqali o‘z ona tilimiz – O‘zbek tilini yanada rivojlantirishga, uning mavqeyini oshirishga xizmat qilishimiz lozim. Quvonch bilan aytish kerakki, bu boradagi amaliy ishlar hammamizning birdamligimiz asosida amalga oshmoqda. Xususan, muhtaram Prezidentimiz tashabbusi bilan yaratilayotgan “Tirik tarix” dasturi doirasidagi badiiy, badiiy-publitsistik filmlar ona tilimizning boyligi, o‘ziga xos jozibasini namoyish etishga xizmat qilmoqda. O‘tgan davr mobaynida yaratilgan “Bahodir Yalangto‘sh”, “Ajiniyoz”, “Maxtumquli”, “Ulug‘ Amir va donna Mariya” kabi tarixiy filmlar fikrimizning yorqin misolidir.
🎬Ayni paytda suratga olish jarayoni qizg‘in olib borilayotgan
“Yulduzlar shu’lasi: Jomiy va Navoiy” tarixiy badiiy filmi orqali esa ulug‘ mutafakkir va buyuk shoir, turkiy tilda “ko‘p va xo‘b” she’rlar yozgan hazrat Alisher Navoiyning siymosini aks ettirib, ona tilimizga bo‘lgan muhabbatni yana bir bor tarannum etishga urinmoqdamiz.
Shunday ekan, yaratilajak har bir asar, jumladan kinoloyiha orqali milliy tilimizni ulug‘laylik va e’zozlaylik. Zero, ona tiliga bo‘lgan munosabat - ona yurtga bo‘lgan munosabat bilan tengdir.
🇺🇿Har bir xalqning ona tili millatining ruhi, davlatining timsoli ekanini e’tiborga olgan holda, uni asrash va rivojlantirish har bir millatdoshimizning ham burchidir. Binobarin, o‘zbek tilini rivojlantirish, davlat tili sifatidagi o‘rnini va nufuzini yanada mustahkamlashdek mas’uliyatli vazifa barchamizning oldimizda eng muhim hayotiy masaladir.
Atoqli adib, jadidchilik harakatining yetuk vakili Abdulla Qodiriy ona tilimiz borasida kuyunib: “O‘zbek tili kambag‘al til emas, balki o‘zbek tilini kambag‘al deguvchilarning o‘zi kambag‘al. Ular o‘z nodonliklarini o‘zbek tiliga to‘nkamasinlar” degan edi.

/ Congratulations from Shukhrat Rizayev, Director of the Cinematography Agency under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan, on the occasion of the Uzbek Language Day!
Congratulations from Shukhrat Rizayev, Director of the Cinematography Agency under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan, on the occasion of the Uzbek Language Day!
20.10.2025 08:28
Dear compatriots and esteemed filmmakers,
The team of the Cinematography Agency sincerely congratulates you on the 36th anniversary of granting the Uzbek language the status of the State Language and on the occasion of “October 21 — Uzbek Language Day”!
Each film created by us, filmmakers, should contribute to the further development of our native Uzbek language and to the enhancement of its prestige and significance. It is with great joy that we note the practical efforts being made in this direction through our collective unity. In particular, under the “Living History” program initiated by our esteemed President, artistic and documentary films are being produced to showcase the richness and unique beauty of our language. The historical films such as “Bahodir Yalangtush,” “Ajiniyoz,” “Maxtumquli,” and “The Great Amir and Donna Maria” vividly illustrate this.
Currently, the shooting of the historical feature film “The Light of the Stars: Jami and Navoi” is actively underway. Through this film, which portrays the great thinker and poet Alisher Navoi, who wrote many exquisite poems in the Turkic language, we aim once again to express our deep love for our mother tongue.
Therefore, let every artistic creation, including film projects, glorify and honor our national language. Indeed, one’s attitude toward their mother tongue is equivalent to their attitude toward their homeland.
🇺🇿Remembering that the mother tongue is the soul of the nation and the symbol of the state, its preservation and development is the sacred duty of every one of us. The development of the Uzbek language and the strengthening of its position and prestige as the state language remain among our most vital national responsibilities.
The prominent writer and leading figure of the Jadid movement, Abdulla Qodiriy, once said with heartfelt concern for our language:
“The Uzbek language is not a poor language; rather, those who call it poor are poor themselves. Let them not blame their own ignorance on the Uzbek language.”
Our esteemed President has also emphasized:
“Our mother tongue is an inexhaustible source of national spirituality. Therefore, showing deep respect and reverence for it is not only our duty but also our sacred human obligation.”
These words place a great responsibility upon each of us — to cherish our language, strengthen its status as the state language, and raise the younger generation in the spirit of respect for it. For as long as the language lives, the nation lives.
If we convey the beauty and richness of our language through national films, we will elevate the honor and dignity of our nation even higher.