/ O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Kinematografiya agentligi direktori Shuhrat Rizayevning O‘zbek tili bayrami munosabati bilan tabrigi!
O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Kinematografiya agentligi direktori Shuhrat Rizayevning O‘zbek tili bayrami munosabati bilan tabrigi!
20.10.2025 08:28
Hurmatli yurtdoshlar, qadrli kinoijodkorlar!
Kinematografiya agentligi jamoasi Sizlarni O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganining 36 yilligi hamda “21-oktabr – O‘zbek tili bayrami kuni” bilan samimiy qutlaydi.
Biz kinoijodkorlar yaratayotgan har bir filmlarimiz orqali o‘z ona tilimiz – O‘zbek tilini yanada rivojlantirishga, uning mavqeyini oshirishga xizmat qilishimiz lozim. Quvonch bilan aytish kerakki, bu boradagi amaliy ishlar hammamizning birdamligimiz asosida amalga oshmoqda. Xususan, muhtaram Prezidentimiz tashabbusi bilan yaratilayotgan “Tirik tarix” dasturi doirasidagi badiiy, badiiy-publitsistik filmlar ona tilimizning boyligi, o‘ziga xos jozibasini namoyish etishga xizmat qilmoqda. O‘tgan davr mobaynida yaratilgan “Bahodir Yalangto‘sh”, “Ajiniyoz”, “Maxtumquli”, “Ulug‘ Amir va donna Mariya” kabi tarixiy filmlar fikrimizning yorqin misolidir.
🎬Ayni paytda suratga olish jarayoni qizg‘in olib borilayotgan
“Yulduzlar shu’lasi: Jomiy va Navoiy” tarixiy badiiy filmi orqali esa ulug‘ mutafakkir va buyuk shoir, turkiy tilda “ko‘p va xo‘b” she’rlar yozgan hazrat Alisher Navoiyning siymosini aks ettirib, ona tilimizga bo‘lgan muhabbatni yana bir bor tarannum etishga urinmoqdamiz.
Shunday ekan, yaratilajak har bir asar, jumladan kinoloyiha orqali milliy tilimizni ulug‘laylik va e’zozlaylik. Zero, ona tiliga bo‘lgan munosabat - ona yurtga bo‘lgan munosabat bilan tengdir.
🇺🇿Har bir xalqning ona tili millatining ruhi, davlatining timsoli ekanini e’tiborga olgan holda, uni asrash va rivojlantirish har bir millatdoshimizning ham burchidir. Binobarin, o‘zbek tilini rivojlantirish, davlat tili sifatidagi o‘rnini va nufuzini yanada mustahkamlashdek mas’uliyatli vazifa barchamizning oldimizda eng muhim hayotiy masaladir.
Atoqli adib, jadidchilik harakatining yetuk vakili Abdulla Qodiriy ona tilimiz borasida kuyunib: “O‘zbek tili kambag‘al til emas, balki o‘zbek tilini kambag‘al deguvchilarning o‘zi kambag‘al. Ular o‘z nodonliklarini o‘zbek tiliga to‘nkamasinlar” degan edi.

/ Поздравление от Шухрата Ризаева, директора Агентства по кинематографии при Министерстве культуры Республики Узбекистан, с Днем узбекского языка!
Поздравление от Шухрата Ризаева, директора Агентства по кинематографии при Министерстве культуры Республики Узбекистан, с Днем узбекского языка!
20.10.2025 08:28
Дорогие соотечественники, уважаемые деятели киноискусства!
Коллектив Агентства по кинематографии сердечно поздравляет вас с 36-летием придания узбекскому языку статуса государственного и с Днём празднования «21 октября — Дня узбекского языка»!
Каждый фильм, создаваемый нами, кинематографистами, должен способствовать дальнейшему развитию нашего родного узбекского языка, укреплению его статуса и значимости. С радостью можно отметить, что практическая работа в этом направлении осуществляется благодаря нашему единству. В частности, в рамках программы «Живая история», инициированной уважаемым Президентом, создаются художественные и художественно-публицистические фильмы, которые демонстрируют богатство и неповторимую красоту нашего языка. Ярким примером тому являются исторические фильмы, созданные в последнее время: «Бахадир Ялангтуш», «Ажиниёз», «Махтумкули», «Великий Амир и Донна Мария».
В настоящее время активно ведётся съёмочный процесс историко-художественного фильма «Сияние звёзд: Джами и Навои», который отражает образ великого мыслителя и поэта, писавшего множество прекрасных стихов на тюркском языке — Алишера Навои. Этой картиной мы стремимся вновь воспеть любовь к родному языку.
Пусть каждое создаваемое произведение, в том числе каждый кинопроект, прославляет и возвышает наш национальный язык. Ведь отношение к родному языку равно отношению к Родине.
🇺🇿Помня о том, что родной язык — это душа народа и символ государства, следует признать, что его сохранение и развитие является священным долгом каждого из нас. Развитие узбекского языка, укрепление его роли и авторитета как государственного — это важнейшая задача, стоящая перед всем нашим обществом.
Выдающийся писатель и представитель джадидского движения Абдулла Кадыри, переживая за судьбу родного языка, говорил:
«Узбекский язык — не бедный язык, бедны лишь те, кто называет его бедным. Пусть они не перекладывают своё невежество на узбекский язык».
Наш уважаемый Президент отметил:
«Наш родной язык — это неиссякаемый источник национальной духовности. Следовательно, проявление уважения и почтения к нему — не только наш долг, но и священная человеческая обязанность».
Эти слова возлагают на каждого из нас серьёзную ответственность — беречь наш язык, укреплять его статус государственного и воспитывать молодое поколение в духе уважения к нему. Ведь пока жив язык — жив и народ.
Если нашими национальными фильмами мы будем прославлять красоту и богатство узбекского языка, то тем самым возвысим честь и достоинство нашей нации.