/ O’zbekiston Milliy kino san’ati saroyida Markaziy Osiyo davlatlari hamda Ozarbayjon kinosi kunlarining ochilishi bo’lib o’tdi
O’zbekiston Milliy kino san’ati saroyida Markaziy Osiyo davlatlari hamda Ozarbayjon kinosi kunlarining ochilishi bo’lib o’tdi
14.11.2025 06:48
Bugun O’zbekiston Milliy kino san’ati saroyida Markaziy Osiyo davlatlari hamda Ozarbayjon kinosi kunlarining ochilishi bo’lib o’tdi. Tadbir xorijiy delegatsiyalar ishtirokidagi davra suhbati bilan boshlandi. Ochilish marosimida O’zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Kinematografiya agentligi direktori Shuhrat Rizayev, Ozarbayjon Respublikasi Kinematografiya agentligi bosh direktori Rashad Azizov, Qozog’iston Milliy kinoni qo’llab-quvvatlash davlat markazi Boshqaruvi Raisi o’rinbosari Adilet Omarov, Markaziy Osiyo davlatlaridan kelgan bir qancha mehmonlar hamda OAV vakillari ishtirok etishdi.
Tadbir Qozog’iston, Ozarbayjon va Qirg’iziston davlatlarining kichik metrajli hujjatli filmlari namoyishi bilan davom etdi.
Markaziy Osiyo davlatlari hamda Ozarbayjon kinosi kunlari madaniy aloqalarni mustahkamlash, san’at orqali xalqlarni yaqinlashtirish va o‘zaro tajriba almashish uchun muhim maydon bo‘lib xizmat qilmoqda.

/ The opening of the Days of Cinema of Central Asia and Azerbaijan took place at the National Palace of Cinematography of Uzbekistan
The opening of the Days of Cinema of Central Asia and Azerbaijan took place at the National Palace of Cinematography of Uzbekistan
14.11.2025 06:48
Today, the opening of the Days of Cinema of Central Asia and Azerbaijan took place at the National Palace of Cinematography of Uzbekistan. The event began with a round table discussion with the participation of foreign delegations. The opening ceremony was attended by Shukhrat Rizayev, Director of the Cinematography Agency under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan, Rashad Azizov, Director General of the Cinematography Agency of the Republic of Azerbaijan, Adilet Omarov, Deputy Chairman of the Board of the State Center for Support of National Cinema of Kazakhstan, several guests from Central Asian countries and representatives of the media.
The event continued with the screening of short documentary films from Kazakhstan, Azerbaijan and Kyrgyzstan.
The Days of Cinema of Central Asia and Azerbaijan serve as an important platform for strengthening cultural ties, bringing peoples closer together through art, and exchanging experiences.