/ O’zbekiston Milliy kino san’ati saroyida Markaziy Osiyo davlatlari hamda Ozarbayjon kinosi kunlarining ochilishi bo’lib o’tdi
O’zbekiston Milliy kino san’ati saroyida Markaziy Osiyo davlatlari hamda Ozarbayjon kinosi kunlarining ochilishi bo’lib o’tdi
14.11.2025 06:48
Bugun O’zbekiston Milliy kino san’ati saroyida Markaziy Osiyo davlatlari hamda Ozarbayjon kinosi kunlarining ochilishi bo’lib o’tdi. Tadbir xorijiy delegatsiyalar ishtirokidagi davra suhbati bilan boshlandi. Ochilish marosimida O’zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Kinematografiya agentligi direktori Shuhrat Rizayev, Ozarbayjon Respublikasi Kinematografiya agentligi bosh direktori Rashad Azizov, Qozog’iston Milliy kinoni qo’llab-quvvatlash davlat markazi Boshqaruvi Raisi o’rinbosari Adilet Omarov, Markaziy Osiyo davlatlaridan kelgan bir qancha mehmonlar hamda OAV vakillari ishtirok etishdi.
Tadbir Qozog’iston, Ozarbayjon va Qirg’iziston davlatlarining kichik metrajli hujjatli filmlari namoyishi bilan davom etdi.
Markaziy Osiyo davlatlari hamda Ozarbayjon kinosi kunlari madaniy aloqalarni mustahkamlash, san’at orqali xalqlarni yaqinlashtirish va o‘zaro tajriba almashish uchun muhim maydon bo‘lib xizmat qilmoqda.

/ В Национальном дворце кино Узбекистана состоялось открытие Дней кино Центральной Азии и Азербайджана
В Национальном дворце кино Узбекистана состоялось открытие Дней кино Центральной Азии и Азербайджана
14.11.2025 06:48
Сегодня в Национальном дворце кинематографии Узбекистана состоялось открытие Дней кино Центральной Азии и Азербайджана. Мероприятие началось с круглого стола с участием иностранных делегаций. В церемонии открытия приняли участие Шухрат Ризаев, директор Агентства по кинематографии при Министерстве культуры Республики Узбекистан, Рашад Азизов, генеральный директор Агентства по кинематографии Азербайджанской Республики, Адилет Омаров, заместитель председателя правления Государственного центра поддержки национального кино Казахстана, а также гости из стран Центральной Азии и представители СМИ.
Мероприятие продолжилось показом короткометражных документальных фильмов из Казахстана, Азербайджана и Кыргызстана.
Дни кино Центральной Азии и Азербайджана служат важной площадкой для укрепления культурных связей, сближения народов посредством искусства и обмена опытом.