/ Markaziy Osiyo davlatlari va Ozarbayjon kino kunlari doirasida “Renessans” kino uyida Tojikiston kino kunlarining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
Markaziy Osiyo davlatlari va Ozarbayjon kino kunlari doirasida “Renessans” kino uyida Tojikiston kino kunlarining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
17.11.2025 04:59
Ushbu tadbirda O‘zbekiston va Tojikiston kinomatografiya agentliklari mas’ul rahbarlari, kino rejissyorlar va aktyorlar, OAV vakillari hamda keng jamoatchilik ishtirok etdi. Ochilish marosimida so‘zga chiqqanlar so‘nggi yillarda ikki davlat kinomatografiyasi sohasida olib borilayotgan ishlar hamda kelajak rejalariga to‘xtalib o‘tishdi.
“Tirik tarix” dasturi doirasida Prezident qarori va tashabbusi bilan yaratilayotgan “Yulduzlar nuri: Jomiy va Navoiy” badiiy filmi O‘zbekiston va Tojikiston kinorejissyorlari hamkorligida ishlab chiqilmoqda. Hozirda filmning Tojikiston va O‘zbekistondagi suratga olish ishlari yakunlangan bo‘lib, hozirda studiya sharoitida suratga olish ishlari davom etmoqda.

/ Торжественная церемония открытия Дней таджикского кино состоялась в Доме кино «Ренессанс» в рамках Дней центральноазиатского и азербайджанского кино.
Торжественная церемония открытия Дней таджикского кино состоялась в Доме кино «Ренессанс» в рамках Дней центральноазиатского и азербайджанского кино.
17.11.2025 04:59
В мероприятии приняли участие руководители кинематографических ведомств Узбекистана и Таджикистана, кинорежиссёры и актёры, представители СМИ и широкой общественности. Выступавшие на церемонии открытия рассказали о работе, проделанной в сфере кинематографии двух стран за последние годы, и планах на будущее.
Художественный фильм «Свет звёзд: Джоми и Навои», создаваемый по решению и инициативе Президента в рамках программы «Живая история», разрабатывается совместно с кинематографистами Узбекистана и Таджикистана. В настоящее время съёмки фильма в Таджикистане и Узбекистане завершены, а сейчас съёмки продолжаются в студийных условиях.