/ Oʻzbekiston Milliy kino san’ati saroyida “Akademik Sodiq Azimov. Quyoshga intilgan alloma” nomli hujjatli filmning namoyishi bo‘lib o‘tdi
Oʻzbekiston Milliy kino san’ati saroyida “Akademik Sodiq Azimov. Quyoshga intilgan alloma” nomli hujjatli filmning namoyishi bo‘lib o‘tdi
21.11.2025 04:23
Bugun Oʻzbekiston Milliy kino san’ati saroyida Kinematografiya agentligi hamda Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi S.A. Azimov nomidagi Fizika-texnika instituti buyurtmasiga binoan, “Hujjatli va xronikal filmlar kinostudiyasi”DUK tomonidan suratga olingan “Akademik Sodiq Azimov. Quyoshga intilgan alloma” nomli hujjatli filmning namoyishi bo‘lib o‘tdi.
Namoyishda O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Kinematografiya agentligi Kinoloyihalar bilan ishlash boshqarmasi boshlig‘i Shuhrat Hayitov, O‘zbekiston fanlar akademiyasi prezidenti,  O‘zbekiston qahramoni Shavkat Ayupov, kino ijodkorlar va OAV vakillari ishtirok etishdi.
Namoyishda so’zga chiqqanlar ushbu filmning yaratilish tarixi, ijodiy salohiyati hamda unda ko‘tarilgan dolzarb masalalar, akademik Sodiq A'zimovning hayoti va faoliyati to‘g‘risida iliq fikrlar bildirishdi.
Ushbu film rejissyori Bahodir Adilov bo’lib, filmda O‘zbekistonda yadro fizikasi, yuqori energiyalar fizikasi, yarim o‘tkazgichlar fizikasi va yuqori temperaturali geliomaterialshunoslik sohalariga asos solgan, bu yo‘nalishlarni rivojlantirib, xalqaro miqyosda e’tirof etilgan oliy martabali olim Sodiq Azimovning hayot yo‘li va ilmiy faoliyati yoritilgan.

/ A screening of the documentary film "Academician Sodiq Azimov. A Scholar in Search of the Sun" was held at the National Palace of Cinematography of Uzbekistan
A screening of the documentary film "Academician Sodiq Azimov. A Scholar in Search of the Sun" was held at the National Palace of Cinematography of Uzbekistan
21.11.2025 04:23
Today, at the National Palace of Cinematography of Uzbekistan, by order of the Cinematography Agency and the S.A. Azimov Institute of Physics and Technology of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, a screening of the documentary film “Academician Sodiq Azimov. A Scientist Striving for the Sun” was held at the National Palace of Cinematography.
The screening was attended by Shukhrat Hayitov, Head of the Department for Work with Film Projects of the Cinematography Agency under the Ministry of Culture of the Republic of Uzbekistan, President of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, Hero of Uzbekistan Shavkat Ayupov, filmmakers and representatives of the media.
Those who spoke at the screening expressed warm opinions about the history of the creation of this film, its creative potential and the current issues raised in it, as well as the life and work of Academician Sodiq Azimov.
This film was directed by Bahodir Adilov, and the film covers the life and scientific work of Sodiq Azimov, a distinguished scientist who founded the fields of nuclear physics, high-energy physics, semiconductor physics, and high-temperature heliomaterials science in Uzbekistan, developed these areas, and became internationally recognized.