/ Oʻzbekiston Milliy kino san’ati saroyida “Akademik Sodiq Azimov. Quyoshga intilgan alloma” nomli hujjatli filmning namoyishi bo‘lib o‘tdi
Oʻzbekiston Milliy kino san’ati saroyida “Akademik Sodiq Azimov. Quyoshga intilgan alloma” nomli hujjatli filmning namoyishi bo‘lib o‘tdi
21.11.2025 04:23
Bugun Oʻzbekiston Milliy kino san’ati saroyida Kinematografiya agentligi hamda Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi S.A. Azimov nomidagi Fizika-texnika instituti buyurtmasiga binoan, “Hujjatli va xronikal filmlar kinostudiyasi”DUK tomonidan suratga olingan “Akademik Sodiq Azimov. Quyoshga intilgan alloma” nomli hujjatli filmning namoyishi bo‘lib o‘tdi.
Namoyishda O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Kinematografiya agentligi Kinoloyihalar bilan ishlash boshqarmasi boshlig‘i Shuhrat Hayitov, O‘zbekiston fanlar akademiyasi prezidenti,  O‘zbekiston qahramoni Shavkat Ayupov, kino ijodkorlar va OAV vakillari ishtirok etishdi.
Namoyishda so’zga chiqqanlar ushbu filmning yaratilish tarixi, ijodiy salohiyati hamda unda ko‘tarilgan dolzarb masalalar, akademik Sodiq A'zimovning hayoti va faoliyati to‘g‘risida iliq fikrlar bildirishdi.
Ushbu film rejissyori Bahodir Adilov bo’lib, filmda O‘zbekistonda yadro fizikasi, yuqori energiyalar fizikasi, yarim o‘tkazgichlar fizikasi va yuqori temperaturali geliomaterialshunoslik sohalariga asos solgan, bu yo‘nalishlarni rivojlantirib, xalqaro miqyosda e’tirof etilgan oliy martabali olim Sodiq Azimovning hayot yo‘li va ilmiy faoliyati yoritilgan.

/ В Национальном дворце кино Узбекистана состоялся показ документального фильма «Академик Садык Азимов. Ученый в поисках Солнца».
В Национальном дворце кино Узбекистана состоялся показ документального фильма «Академик Садык Азимов. Ученый в поисках Солнца».
21.11.2025 04:23
Сегодня в Национальном дворце кинематографии Узбекистана по заказу Агентства по кинематографии и Физико-технического института имени С.А. Азимова Академии наук Республики Узбекистан состоялся показ документального фильма «Академик Садык Азимов. Учёный, стремящийся к солнцу».
В показе приняли участие Шухрат Хаитов, начальник отдела по работе с кинопроектами Агентства по кинематографии при Министерстве культуры Республики Узбекистан, президент Академии наук Республики Узбекистан, Герой Узбекистана Шавкат Аюпов, кинематографисты и представители СМИ.
Выступавшие на показе тепло отозвались об истории создания фильма, его творческом потенциале и поднятых в нём актуальных проблемах, а также о жизни и деятельности академика Садыка Азимова.
Режиссером фильма выступил Баходир Адилов. В фильме рассказывается о жизни и научной деятельности Садыка Азимова — выдающегося ученого, который основал в Узбекистане области ядерной физики, физики высоких энергий, физики полупроводников и высокотемпературного гелиоматериаловедения, развил эти направления и получил международное признание.